اعتماد به نفس پایین زمینه دروغ‌گویی را افزایش می‌دهد

اعتماد به نفس پایین زمینه دروغ‌گویی را افزایش می‌دهد

یک روانشناس با بیان این که اعتماد به نفس پایین زمینه دروغ گویی را افزایش می‌دهد، گفت: منزوی شدن اجتماعی ثمره دروغ گویی است.

 

نورگلدی یزدانی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان شمالی، اظهار کرد: دروغ گویی یک رفتاری است که خلاف واقع بیان کردن مسائل است.

 

وی ادامه داد: دروغ گویی بیشتر در کودکانی شایع است که دارای خانواده‌هایی بشدت سخت‌گیر هستند.

 

یزدانی گفت: یکی از زمینه‌های یادگیری دروغ گویی، بحث مشاهده کردن آن است. به عنوان مثال کودکی که والدین خود را می بیند که به راحتی دروغ می گوید زشتی گفتار دروغ گویی برای این کودکان از بین می رود.

 

وی با اشاره به اینکه کودکان دروغ گو دارای اختلال سلوک هستند، افزود: این رفتار دروغگویی در بزرگسالان، شخصت ضد اجتماعی گفته می‌شود.

 

وی با بیان این که اعتماد به نفس پایین زمینه دروغ گویی را افزایش می‌دهد، افزود: دروغ گویی موجب گسترش بی اعتمادی نسبت به این افراد، پذیرفته نشدن توسط اجتماع را به دنبال دارد.

 

وی گفت: گسترش دروغ گویی در افراد، جامعه گریزی و منزوی شدن را برای آنان به دنبال دارد.

 

یزدانی یادآور شد: با جلوگیری از سخت‌گیری خانواده‌ها و مدارس می توان اعتماد به نفس کودکان را بالا برد تا به دروغ متوسل نشوند.

 

وی فراهم کردن زمینه مشارکت، تقویت ابراز قدرت جسمانی، هنری، ورزشی، محبت، احترام و الگوگیری درست را از جمله راهکارهایی برای جلوگیری از دروغگویی عنوان کرد.

یکشنبه   30/04/92    10:05

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.