استفاده از ژنتیک مارمولک خانگی برای درمان نقص عضو در انسان‌ها

سلامانه : مدیرکل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه خدمات اکوسیستم و ذخایر ژنتیکی در گونه‌های گیاهی و جانوری از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: هم‌اکنون بسیاری از کشورها با مطالعه بر روی ژنتیک مارمولک خانگی درصدد درمان نقص عضو در انسان هستند.

 به گزارش فارس، مسعود باقرزاده کریمی امروز در نشستی که در محل سازمان محیط زیست به مناسبت گرامیداشت هفته محیط زیست برگزار شد اظهار داشت: متأسفانه شاخص‌های زیست محیطی در کشور نسبت به دهه گذشته بسیار پسرفت داشته است.

مدیر کل دفتر زیستگاه‌های سازمان محیط زیست افزود: البته هم اکنون نسبت به آینده امیدوارتر هستیم و می‌توان امید داشت که در آینده و در دهه‌های پیش رو شاخص‌های زیست محیطی در کشور رشد یابد.

وی بیان داشت: خوشبختانه هم اکنون اولویت‌بندی تخصیص آب حوضه‌ها بعد از شرب و باغات دائمی به محیط زیست تخصیص یافته است. به طوری که محیط زیست پیش از کشاورزی در اولویت است.

مدیر کل دفتر زیستگاه‌های سازمان محیط زیست افزود: اثرات اجرایی این امر در آینده نمایان می‌شود. ضمن آنکه در سیستم نظام اجرایی دولت این رویکرد در حال پیشروی است.

در ادامه این نشست، فرشاد فتاحی، مدیر کل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دفتر موزه‌ها و ژنتیک سازمان محیط زیست در 5 گروه گیاهی، جانوری، بیوتکنولوژی، دیرینه‌شناسی و موزه تاریخ طبیعی فعالیت می‌کند گفت: بسیاری از گونه‌های جانوری به لحاظ ژنتیکی از اهمیت بالایی برخوردار هستند به طوری که کشورهای مختلف هم اکنون بهره‌های فراوانی را از این موضوع می‌برند.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه می‌توان به گونه مارمولک خانگی اشاره کرد زمانی که دم این مارمولک قطع می‌شود این گونه جانوری مجدداً قادر خواهد بود بر اساس ژنتیک، برای خود دمی از نو بسازد.

فتاحی بیان داشت: در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا در حال مطالعه درباره ژنتیک این گونه جانوری هستند تا در جهت بهبود نقص عضو در انسان‌ها استفاده کنند.

وی همچنین به گرده‌افشانی و اهمیت آن در گونه‌های گیاهی اشاره کرد و بیان داشت: در برخی از کشورها گرده‌افشانی باغات آلبالو و گیلاس موجب شده تا 270 میلیارد دلار برای تولید این دسته از میوه‌ها صرفه‌جویی در هزینه‌ها به عمل آید بر همین اساس باید گفت که خدمات اکوسیستم بسیار حائز اهمیت است.

مدیر کل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست به کشف سایت فسیلی در میناب هرمزگان اشاره کرد و گفت: بسیاری از فسیل‌ها به آمریکا منتقل شده‌‌اند که از جمله می‌توان به ببر دندان شمشیری اشاره کرد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.