آلودگی هوا باعث اوتیسم می‌شود؟

سلامانه :قرار گرفتن در معرض هوای آلوده در اوایل زندگی، تغییراتی در مغز ایجاد می کند که مشابه تغییرات ایجاد شده در اثر اوتیسم و شیزوفرنی است.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «دیلی میل»، پیش از این اثبات شده بود که بین آلودگی هوا و افزایش مبتلایان به اوتیسم ارتباط وجود دارد؛ این تحقیق جدید که روی موش ها انجام شده، این نظر را ثابت می کند. علاوه بر این، سوای آسیب های فیزیکی که به مغز وارد می شود، آلودگی هوا روی حافظه کوتاه مدت و قدرت یادگیری نیز اثر مخرب می گذارد.


در این بررسی، دانشمندان در دانشگاه راچستر آمریکا، موش ها را در طول 2 هفته اول تولدشان در معرض آلودگی هوایی قرار دادند که معمولا در شهرهایی با ابعاد متوسط دیده می شود. 24 ساعت پس از آخرین باری که موش ها در معرض هوای آلوده قرار گرفتند، التهاب گسترده ای در مغزشان دیده شد و حفره ها (بطن ها) ی 2 سوی مغز، 2 تا 3 برابر اندازه عادی شده بودند. 


محققان معتقدند این یافته ها می تواند شاهدی باشد بر این که آلودگی هوا در ابتلا به اوتیسم و دیگر اختلالات عصبی نقش دارد. نتایج این تحقیق در مجله «Environmental Health Perspectives» منتشر شده است. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.