روغن ماهی بر بعضی عوارض خاص حاملگی غلبه می‌کند

روغن ماهی بر بعضی عوارض خاص حاملگی غلبه می‌کند

پژوهش محققان دانشگاه وسترن استرالیا نشان می‌دهد: مصرف روغن ماهی طی دوران بارداری می‌تواند تاثیر عوارض جدی شرایطی نظیر دیابت بارداری، پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) و سقط جنین را کاهش داده و همچنین رشد جنین را افزایش دهد.

 

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، پژوهشگران روغن ماهی را به رژیم غذایی موش‌های باردار اضافه و تاثیر آن را بر جفت و جنین بررسی کردند. محققان متوجه شدند که پس از مصرف روغن ماهی، جفت سطوح بالایی از ترکیبات جدیدی موسوم به "Resolvins" را در خود دارد. علاوه بر این مشخص شد که "Resolvin ها" از اسیدهای چرب امگا 3 تشکیل شده و می‌توانند وضعیت‌های التهابی را کاهش دهند.

 

التهاب جفت در اختلالات بارداری نظیر دیابت بارداری، مسمومیت حاملگی و سقط جنین اتفاق می‌افتد."مگان جونز" سرپرست این پژوهش می‌گوید از آنجاکه نقش مثبت روغن ماهی در رشد مغز جنین امری شناخته شده است، این پژوهش نشان داده که این روغن می‌تواند عملکرد جفت را نیز بهبود بخشد.

 

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت نتایج به دست آمده برای درک بهتر نقش روغن ماهی در دوران بارداری، آزمایش بر نمونه‌های انسانی را لزوم تایید قطعی نتایج عنوان داشته است.

 

این پژوهش در مجله "Lipid Research" منتشر شده است.

شنبه  12/05/92   12:12

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.