تغذیه از شیر مادر ضریب هوشی کودک را افزایش می‌دهد

تغذیه از شیر مادر ضریب هوشی کودک را افزایش می‌دهد

یافته‌های یک تحقیق جدید نشان می‌دهد: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، ضریب هوشی بالاتری دارند.

 

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان، مادران می‌توانند برخورداری از ضریب هوشی بالاتر را به فهرست مزایای تغذیه کودک با شیر مادر اضافه کنند، زیرا نتایج یک تحقیق جدید در این زمینه نشان می‌دهد افزایش مدت زمان تغذیه کودک با شیر مادر تا یک سالگی، ضریب هوشی وی را نیز افزایش می‌دهد.

 

طبق یافته‌های این تحقیق، کودکانی که در یک سال اول زندگی خود از شیر مادر تغذیه کردند، در مقایسه با کودکانی که از شیر مادر تغذیه نکردند در تست‌های ضریب هوش چهار امتیاز بیشتر به دست آوردند. این کودکان در سن سه سالگی آنچه را دیگران می‌گفتند، بهتر درک می‌کردند و در هفت سالگی نیز هوش کلامی و غیرکلامی بالاتری داشتند.

 

محققان امریکایی برای انجام این تحقیق بیش از 1300 کودک و مادر آنها را بررسی کردند. از این مادران سوالاتی در خصوص تغذیه کودک با شیر مادر در سن 6 و 12 ماهگی پرسیده شد؛ کودکان نیز تست‌های هوشی را در سن سه و هفت سالگی انجام دادند که بر اساس آن‌ها کودکانی که با شیر مادر تغذیه کردند، امتیاز بیشتری را کسب کردند.

 

به گفته دکتر «دیمیتری کریستاکس»، متخصص اطفال بیمارستان کودکان سیاتل آمریکا، یافته‌های این تحقیق می‌تواند زنان بیشتری را به افزایش مدت زمان تغذیه کودک با شیر خود تشویق کند. کاهش خطر ابتلا به اسهال، عفونت گوش و اگزما برخی دیگر از مزایای تغذیه با شیر مادر است.

 

وی می‌گوید: مساله ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و هوش برای مدت‌های طولانی مورد بحث بوده است و افزایش توانایی‌های شناختی، موفقیت‌های تحصیلی و سایر نتایج آن ممکن است مادران را به تغذیه کودک با شیر خود تشویق کند.

 

نتایج این تحقیق در مجله اینترنتی JAMA Pediatrics منتشر شده است.

شنبه   12/05/92   12:13

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.