حسن هاشمی؛ دومین چشم پزشک در مسند وزارت بهداشت+ سوابق وزیر پیشنهادی

حسن هاشمی؛ دومین چشم پزشک در مسند وزارت بهداشت+ سوابق وزیر پیشنهادی

با روی کار آمدن دولت یازدهم و فرا رسیدن زمان معرفی کابینه به مجلس، دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت "تدبیر و امید" به ساکنان ساختمان بهارستان پیشنهاد شد.

 

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از ابتدای پیروزی روحانی در یازدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری چندین نام و عنوان برای تصدی کرسی وزارت بهداشت به عنوان تولیت سلامت جامعه مطرح شد و در نهایت از میان اسامی چون دکتر رضا ملک‌زاده، دکتر علیرضا زالی، دکتر ایرج فاضل، دکتر سیدمحمود طباطبایی و ... این "دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی " بود که جهت گرفتن کلید "سلامت" دولت تدبیر و امید انتخاب شد.

 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون نام و چهره 12 وزیر را بر خود دیده است و اکنون با روی کار آمدن دولت یازدهم، نام دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی به عنوان سیزدهمین سکاندار این وزارتخانه تخصصی مطرح شده است. قاضی‌زاده هاشمی پس از دکتر طریقت منفرد، دومین چشم پزشکی خواهد بود که بر مسند وزارت بهداشت تکیه می‌زند.

 

فارغ‌ از آنکه قاضی‌زاده هاشمی چقدر در جلب نظر و گرفتن رای اعتماد از مجلس موفق خواهد بود، ایسنا به بررسی سوابق وی می‌پردازد:

 

دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی فروردین ماه 1338 در فریمان، در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. وی پس از پایان دوره ابتدایی، دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی مشهد ادامه داد و همزمان در فعالیت‌های مذهبی که توسط بزرگان دینی برگزار می‌شد، شرکت داشت.

 

قاضی‌زاده هاشمی، سال 56 وارد دانشکده پزشکی مشهد شد و ضمن تحصیل دانشگاهی در فعالیت‌های اجتماعی سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت داشته و همزمان با گسترش موج انقلاب اسلامی با مشارکتی فعال، در رخدادهای سیاسی - اجتماعی شهر مشهد تاثیرگذار بود.

 

نام وی به عنوان یکی از مؤسسان سازمان جهاد سازندگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح است و با شروع جنگ تحمیلی نیز 33 ماه به عنوان یکی از موسسان مهندسی رزمی جهاد سازندگی به صورت داوطلبانه در جبهه‌ها حضور داشته و از مجروحان جنگ تحمیلی نیز می‌باشد.

 

هاشمی اکنون به عنوان استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان فارابی و بیمارستان چشم پزشکی نور فعال است. ده کتاب تالیفی و 157 مقاله جهانی وی، مرجع تحقیقات علمی در رشته چشم پزشکی است.

 

دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد (1365)، دکتری تخصصی چشم پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد (1368)، فلوشیپ قرنیه و سگمان قدامی چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – بیمارستان لبافی نژاد (1370)، گذراندن دوره‌های تکمیلی متعدد در آمریکا و اروپا و استاد گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از سوابق تحصیلی قاضی‌زاده هاشمی است.

 

وی همچنین در چهاردهمین جشنواره ابن سینا (1391)، جشنواره چشم پزشکی فارابی (1390) و پانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی (1388) موفق به کسب عنوان محقق برتر شده است.

 

انتشار بیشترین مقاله در خصوص اپیدمیولوژی عیوب انکساری در سطح جهان، 157مقاله در مجلات بین‌المللی با نمایهISI ، PubMed و Scopus، انتشار 36 مقاله در مجلات معتبر داخلی، آموزش و تربیت بیش از 100 دستیار تخصصی چشم در رشته چشم پزشکی و انتشار بیش از ده کتاب در زمینه‌های مختلف چشم پزشکی از جمله خدمات آموزشی، پژوهشی و تألیف‌های دکتر قاضی‌زاده هاشمی است.

 

راه اندازی و آموزش 31 روش عمل جراحی جدید در رشته فوق تخصصی چشم پزشکی برای نخستین بار در ایران از جمله نوآوری‌های وی در عرصه چشم پزشکی است.

 

تاسیس و هدایت تنها مرکز تحقیقات چشم پزشکی خصوصی کشور در کارنامه دکتر هاشمی ثبت شده است. این مرکز تحقیقات چشم پزشکی مصوب شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و بدون دریافت بودجه دولتی، موفق به کسب رتبه نخست شانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی شده است. این مرکز در حال حاضر طبق مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دوره PhD by Research را نیز راه‌اندازی کرده و دو دانشجو در مقطع PhD در این مرکز مشغول تحصیلند.

 

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور (1380-1376)، مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (1380-1376)، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران (1384)، مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران (1387-1384) و رییس هیات مدیره و دبیرکل انجمن چشم پزشکی ایران (1390 تاکنون) از جمله سوابق اجرایی وی به شمار می‌رود.

دوشنبه  14/05/92   8:39

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.