گفتگوی سلامانه به دكتر محمدرضا كاظمی، فوق‌تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان/

لجبازی کودکان را با نافرمانی اشتباه نگیرید/ چطور با لجبازی کودکان کنار بیائیم؟

لجبازی کودکان را با نافرمانی اشتباه نگیرید/ چطور با لجبازی کودکان کنار بیائیم؟

سلامانه :یك فوق‌تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان گفت:‌ «لجبازی تعریف مشخصی دارد و گاهی اوقات لجبازی در كودكان با نافرمانی اشتباه گرفته می‌شود.»


دكتر محمدرضا كاظمی، فوق‌تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» گفت: «لجبازی مجموعه رفتار‌های ناهنجاری است که کودکان برای رسیدن به خواسته‌هایشان انجام می‌دهند. معمولا كودك با ترفندهایی مثل اصرار، گریه و پافشاری می‌خواهد به خواسته‌های خود برسد و با لجاجت خود می‌خواهند به والدین بگویند کارها باید مطابق میل من پیش برود.»


وی در پاسخ به این سوال كه كودكان از چه سنی و چرا شروع به لجبازی می‌كنند، گفت: «كودك از یک و نیم سالگی تا 3 سالگی لجبازی را شروع می‌كند كه این نوع لجبازی، طبیعی است و كودك می‌خواهد استقلال و خودمختاری خود را نشان دهد، درنتیجه روی خواسته‌هایش پافشاری می‌كند.»


كاظمی در ادامه افزود: «از عوامل موثر در بروز لجبازی می‌توان به ذاتی‌بودن این خصوصیت اخلاقی در كودكان و تاثیر رفتار والدین و یادگیری از آنها اشاره كرد. مثلا برخی كودكان دارای خصوصیات اخلاقی‌شان به‌گونه‌ای است كه كاركردن و سرو كله زدن با آنها كمی دشوار است، مثلا شیطنت بیشتری دارند، موقع غذاخوردن یا خوابیدن والدین باید ترفندهای خاصی به كار بگیرند و... این بچه‌ها به صورت ذاتی لجبازند. از طرف دیگر، گاهی ممكن است لجبازی در كودكان بر اثر یادگیری و رفتار نادرست بزرگ‌ترها شكل بگیرد.»


این فوق‌تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان تصریح كرد: «والدین باید بدانند در این شرایط چگونه با كودك برخورد كنند تا دوره لجبازی طبیعی گذرانده شود چون واكنش اطرافیان به‌خصوص والدین می‌تواند تعیین‌‌كننده ضعیف یا قوی شدن لجبازی در كودك باشد. واكنش‌های هیجانی، عصبی و تنبیه‌‌گونه در برابر لجبازی می‌تواند ابعاد آن را گسترده و لجبازی را به عادتی دائمی برای كودك تبدیل كند.»


كاظمی در پاسخ به این سوال كه بهترین راه برخورد با یک کودک لجباز چیست، گفت: «معمولا در شرایطی كه كودك رفتار خوبی انجام می‌دهد، توصیه بر این است كه رفتارهای خوب او تشویق شود و درمواقعی كه كار ناپسندی انجام می‌دهد یا پرخاشگری می‌كند، از انجام كاری كه دوست دارد، محروم شود. درحالی كه لجبازی از این قاعده مستثنی است و والدین باید نسبت به رفتارهای كودك لجباز، بی‌تفاوت و بی‌توجه باشند. در غیر این صورت با عصبانیت برخوردكردن با كودك یا گوش دادن به حرف‌هایش، باعث تقویت لجبازی یا كاهش اعتمادبه‌نفسش خواهد شد.»


عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشكی ارتش در ادامه توضیح داد: «اگر والدین در مقابله با لجبازی با تندی برخورد كنند، كودك فرصت ابراز وجود را از دست می‌دهد و از سوی دیگر، اگر در برابر لجبازی كودك كوتاه بیاییند مثلا برای اینكه گریه كودك بند شود یا اگر در مهمانی هستند اصرار و پافشاری او باعث برهم زدن نشود، این نوع رفتارشان، باعث تقویت لجبازی در كودك می‌شود و او می‌آموزد كه با گریه و بدرفتاری می‌تواند به خواسته‌‌هایش برسد.» 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.