گفتگوی سلامانه با دکتر غلامحسین قائدی، روان‌پزشک/

چرا عاشق می‌شویم؟

چرا عاشق می‌شویم؟

سلامانه : دانشیار دانشگاه شاهد و عضو گروه پژوهشی خانواده و سلامت جنسی در پاسخ به این سوال كه چه چیزی باعث می‌شود دو نفر با ویژگی‌های متفاوت و منحصربه‌فرد خود عاشق یکدیگر شوند و یک رابطه عاشقانه چگونه شکل بگیرد، گفت: «واقعیت این است که پاسخ به چنین سوال‌هایی بی‌نهایت پیچیده و چندبعدی هستند و دیدگاه‌های مختلفی در این ارتباط شکل گرفته است.»


دکتر غلامحسین قائدی، روان‌پزشک در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» گفت: «برخی معتقدند افراد به دلیل غلبه بر احساس تنهایی و انزوای خود عاشق می‌شوند. اریک فروم(۱۹۶۵) معتقد است پیوستگی دو نفر به یکدیگر از نیازهای عمیق انسانی است. همچنین به اعتقاد رولومی (۱۹۶۹)، وقتی انسان‌ها تنهایی و انزوا را تجربه می‌کنند، از طریق عشق به دیگری پناه می‌برند.»


وی در ادامه تصریح كرد: «البته در این بین، برخی دیگر معتقدند تنهایی و انزوا محصول فردگرایی و حرکت روبه رشد جوامع است بنابراین تنهایی بخشی ذاتی از شرایط انسانی نیست و در نتیجه عشق نمی‌تواند محصول تنهایی و انزوای آدمی باشد. براساس این دیدگاه، تمام روابطی که ما با اطرافمان داریم متاثر از روابط اجتماعی و ارزش‌های فرهنگی و زبانی است بنابراین روابط عاشقانه محصول شبکه‌های  اجتماعی است که در آنها زندگی می‌کنیم، نه دارویی برای درمان انزوا و تنهایی.»


این روانپزشك با اشاره به اینكه توجه به دیدگاه‌های  فوق نشان می‌دهد عشق به عنوان یک احساس عمیق انسانی، منشا بسیار پیچیده‌ای دارد، گفت: «از آن پیچیده‌تر چگونگی عاشق شدن است و اینکه دو نفر انسان متفاوت با سطوح مختلفی از این حس پیچیده جذب یکدیگر می‌شوند. در پاسخ به این سوال، عوامل مختلفی مورد بررسی قرار گرفته‌اند، فرایندهای عصبی/شیمیایی، نزدیکی جغرافیایی، جذابیت فیزیکی، شباهت بین افراد و... از این عوامل هستند.»


به گفته قائدی فرایندهای عصب-شیمیایی که در مغز هنگام جذب شدن افراد به یکدیگر اتفاق می‌افتند، یکی از مسائلی است که مورد توجه بسیار قرار گرفته است

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • ا دوشنبه, 26 خرداد 1393 - ساعت : 00:15:33
    آفرین