روزانه ۸۰۰ مادر در جهان به دلیل خونریزی‌های ناشی از زایمان جان می‌سپارند

سلامانه :رئیس گروه تخصصی بهداشت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: روزانه 800 مادر در جهان به دلیل خونریزی‌های ناشی از حاملگی یا زایمان جان می‌سپارند و متاسفانه این رویداد در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مریم زابلی گفت: زنان در جامعه ایرانی نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و با این اوصاف نیمی از مصرف‌کنندگان خون نیز زنان هستند و در ایران کمتر از پنج درصد جمعیت زنان خون اهدا می‌کنند.

وی ادامه داد: مشارکت کمتر بانوان در اهدای خون بیش از آنکه ناشی از عوامل حقیقی و منطقی باشد به دلیل رواج معمول برخی اطلاعات و باورهای نادرست از قبیل ترس از کم‌خونی در زمینه اهدای خون در جامعه است.

رئیس گروه بهداشت خانواده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: روزانه 800 مادر در سراسر جهان به دلیل خونریزی‌های ناشی از حاملگی یا زایمان جان می‌سپارند و متاسفانه این رویداد در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد و خانواده‌های زیادی را با چالش دردناکی مواجه می‌کند.

زابلی ادامه داد: بسیاری از این مرگ و میرها در صورت بودن یک کیسه خون و تزریق آن به بیمار به سادگی قابل اجتناب است بر همین اساس سازمان جهانی بهداشت در سال 2014 شعار خون سالم برای نجات مادران را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: تزریق به موقع خون و فرآورده‎های خونی همه ساله نزدیک به 150 هزار مادر مبتلا به عوارض بارداری و زایمان را از خطر مرگ حتمی نجات می‎بخشد بنابراین از مردم سیستان و بلوچستان تقاضا می‎شود برای کاهش میزان مرگ و میر مادران به صورت داوطلبانه برای اهدای خون به پایگاه‎های انتقال خون سیستان و بلوچستان مراجعه کنند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.