دکتر علیرضا استقامتی،فوق تخصص غدد در گفتگو با سلامانه:

آموزش و آگاهی دادن به بیمار، خط اول درمان دیابت است

آموزش و آگاهی دادن به بیمار، خط اول درمان دیابت است

سلامانه :به گفته یک فوق تخصص غدد و متابولیسم، مطالعات نشان داده‌اند که قریب به 10 درصد مردم اختلال تحمل گلوکز دارند. یعنی به تعبیری می توان گفت از هر 5 نفر ایرانی، یک نفر دیابت دارد و یا در حال ابتلا به این بیماری است.


دکتر علیرضا استقامتی دز گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، اظهار داشت:« بنابراین نقش اساسی ما باید این باشد که ده درصدی را که در مرحله پیش دیابت هستند و هنوز مبتلا نشده اند را آگاه کنیم و به مردم بیاموزیم تا این مرحله یا به دیابت تبدیل نشده و یا خیلی دیر تبدیل شود.»


استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد:«در مورد دیابت هم نمی توان گفت فقط پزشک است که به درمان می پردازد. پزشک یک راهنما است و سیستم های درمانی فقط می توانند جنبه راهنمایی داشته باشند.»


وی تصریح کرد:«مهمترین اصلی که در درمان دیابت باید به آن توجه داشته باشیم، مساله آموزش است. چیزی که پزشکان را در درمان موفق یا ناموفق می کند، همین مساله و آگاهی دادن به بیمار است.»


دکتر استقامتی ادامه داد:«دیابت یک بیماری مزمن است که تا آخر عمر فرد بیمار را همراهی می کند. تمایل خود بیمار برای کنترل مناسب خیلی مهم است.»

 
وی با اشاره به این که اکثر گروه های پزشکی به محض مواجه شدن با بیمار، درمان با دارو را شروع می کنند، خاطرنشان کرد:«ولی متوجه این مساله مهم نیستند که بیمار نیاز به آموزش هایی دارد تا بتواند از درمان نتیجه بگیرد. »

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.