روزه داری منافاتی با اهدا خون ندارد

سلامانه :مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه اهدا خون مستمر باید فرهنگ‌سازی شود، گفت: با نزدیک شدن به ماه مبارک مضان باید یادآوری کرد که روزه داری با اهدا خون منافات ندارد.

به گزارش ایسنا علی اکبر پور فتح الله اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان میزان اهدا خون و ذخایر خونی کاهش پیدا می‌کند و برای اینکه مدت نگه‌داری پلاکت بیش از 5 روز نیست هر ساله درخصوص تامین پلاکت با مشکل مواجه می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه بلندترین مدت زمان روزه داری را امسال شاهد هستیم و این مشکلات بیشتر احساس می‌شود ادامه داد: باید به مردم اعلام کرد که روزه داری با اهدا خون منافات ندارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه انتقال خون انگلستان اعلام کرده بود که درجام جهانی فوتبال 2010 میزان اهدا خون در این کشور 20 درصد کاهش داشته است، افزود: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان با جام جهانی فوتبال تلاقی دارد از میزان اهدا خون کاسته خواهد شد که از مردم تقاضا داریم در این ماه اهدا خون را فراموش نکنند چراکه بسیاری از بیماران در بیمارستان‌ها نیازمند خون‌های اهدایی هستند.

پورفتح الله اعلام کرد: در سال گذشته 2 میلیون و 60 هزار نفر خون اهدا کردند که این آمار 27 واحد خون به ازای هر هزار نفر است.

وی ادامه داد: کشورها در سه دسته بندی قرار می‌گیرند که این دسته بندی‌ها شامل کشورهای با شاخص بالا، متوسط و پایین اهدای خون است که میزان اهدا در کشورهای با شاخص بالا 39 واحد در هزار نفر، کشورهای با شاخص متوسط 12 واحد در هزار نفر و کشورهای با شاخص پایین 4 واحد در هزار نفر است که ایران در رده کشورهای متوسط و پیشرو در بین کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران یادآور شد: 19.5 درصد از اهدا کنندگان ایران بین 25 تا 30 سال هستند که این شاخص بسیار مطلوبی است، همچنین در بسیاری از کشورها میزان اهدای خون در بین زنان و مردان برابر است و این در حالی است که در ایران فقط 4.5 درصد از اهداکنندگان را زنان تشکیل می‌دهند.

وی تاکید کرد: باید در زمینه اهدای خون بانوان فرهنگ‌سازی صورت گیرد، همچنین در بسته سلامت نگاه ویژه‌ای برای استفاده و توزیع مکمل‌ها در بین زنان شده است که امیدواریم با این روند آمار اهداکنندگان در بین زنان افزایش پیدا کند.

پور فتح الله خاطرنشان کرد: از ابتدای سال میزان تهیج در اهدا خون را کاهش داده و ترویج فرهنگ‌سازی برای اهدای خون مستمر را به صورت هدف پیگیری می‌کنیم.

وی با اعلام اینکه قزوین رتبه هجدهم کشور را در بین اهداکنندگان دارد، اضافه کرد: به این استان به عنوان یک شبکه انتقال خون نگاه می‌کنیم که در حال حاضر با میزان مازاد خون‌های اهدایی نیاز برخی دیگر از استان‌ها را تامین می کند چراکه در خوزستان، گیلان و سیستان و بلوچستان به دلیل تعداد بالای بیماران مبتلا به تاسمی به میزان خون‌های اهدایی بیشتری نیاز داریم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی در کشور سالانه 300 هزار واحد خون مصرف می‌کنند، تصریح کرد: انتظار می‌رود میزان اهدای خون در قزوین به میزان 2 برابر افزایش پیدا کند چراکه قزوین یک استان پشتیبان برای تهران محسوب می‌شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.