موج ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج در گیلان

سلامانه :مدیرکل حفاظت زیست گیلان گفت: موج ابتلا به بیماریهای صعب العلاج در گیلان نتیجه حل نشدن معضل زباله در گیلان است.

 محمدرضا برجی در جلسه محیط زیست استان با بیان اینکه معضل زباله باید به سرعت و ریشه‌ای در استان حل شود، خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که امروزه موج ویرانگر بیماری‌های صعب العلاج نظیر انواع سرطانها به سرعت استان را در مرتبه بالای ابتلا به سرطان در کشور و حتی در منطقه تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: نفوذ شیرابه زباله به سفره‌های آب زیرزمینی، استفاده گسترده از سموم شیمیایی در مزارع و سوزاندن ضایعات کشاورزی در انتهای فصل برداشت، استان سرسبز گیلان را به یکی از آلوده ترین مناطق کشور بدل کرده است.

برجی تصریح کرد: در گذشته شاید در هر شهر یا منطقه تعداد انگشت شماری مبتلا به سرطان وجود داشتند اما امروزه متاسفانه خانواده‌ای را نمی‌توانید پیدا کنید که حداقل یک مورد بیمار مبتلا به سرطان نداشته باشد و این به شدت نگران کننده است.

برجی افزود: توسعه اقتصادی استان اجتناب ناپذیر است ولی این توسعه باید از لحاظ محیط زیست پایدار باشد و مطمئن باشید که تاوان عدم توجه به محیط زیست و آلوده کردن آن بسیار سنگین خواهد بود

برجی با اشاره به اینکه جدی گرفتن اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا می‌تواند در حل مشکلات پسماند استان موثر باشد، اظهار امیدواری کرد تا مناطق استان به این حرکت بپیوندند و استان را از شر زباله‌های انباشته شده برهانند.

وی افزود: تنها چاره حل معضل زباله در استان بحث تفکیک زباله از درب منزل و مبدا تولید آن است که با حمایت استاندار در حال پیگیری است. با کم کردن حجم زباله ورودی به طبیعت از طریق تفکیک زباله و انجام بازیافت و تهیه کود آلی علاوه بر اشتغالزایی به طبیعت زیبای گیلان و محیط زیست شکننده آن فرصت نفس کشیدن می‌دهیم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.