اسهال کاذب در کودکان بیشتر دیده می شود

سلامانه :یک فوق تخصص گوارش با اشاره به علائم نوعی از اسهال مزمن می گوید: این اسهال حالت روغنی دارد و به این علت که چربی در داخل بدن بیمار حل نمی شود، بوجود می آید.
دکتر مهران بابایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، تصریح می‌کند: اگر پانکراس نتواند آنزیم ترشح کند و کبد نیز دچار قطع ارتباط با صفرا باشد، این بیماری بوجود می آید. اگر هم جدار روده دچار بیماری سلیاک شده باشد، چربی نمی تواند جذب شود و مبتلا به اسهال می شود. در چنین بیمارانی تست های مربوط به بیماری سلیاک حتما باید انجام شود. 
به گفته این فوق تخصص گوارش یکی دیگر از علل اسهال، اسهال التهابی است. یعنی بیمار می گوید در موقع دفع، چرک و خون مشاهده کرده است. با آزمایش ها نیز مشخص می شود که داخل مدفوع گلبول سفید موجود است. در این اسهال علل متنوع است. یکی از آن ها تومورها هستند که با کلونوسکوپی مشاهده می شوند. علت دیگر این اسهال که معمولا در کودکان دیده می شود، آلرژی است. از موارد دیگر این است که حرکات جدار روده وقتی افزایش پیدا می کند، اسهال ایجاد می شود بخصوص در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید. 
به گفته دکتر بابایی عامل دیگر که باز هم در کودکان بیشتر دیده می شود، اسهال کاذب است که در نتیجه مسائل روانی ایجاد می شود. به این معنی که کودک با تجربه استرس پرخوری کرده و در نتیجه آن تعدد دفع پیدا می کند. این اسهال حقیقی نبوده و جای نگرانی ندارد. 
وی با بیان این که یکی از علل مهم ایجاد اسهال مزمن سندروم روده تحریک پذیر یا کولیت عصبی است، توضیح می دهد: این بیماران علاوه بر اسهال دردهای شکمی مزمن هم دارند و همزمان تغییر اجابت مزاج را به شکل اسهال تجربه می کنند.  
به گفته دکتر بابایی در روند درمان اسهال مزمن و در اولین مرحله، پزشک از بیمار یک شرح حال کامل دارویی و مسافرتی ( داروهایی که بیمار مصرف کرده و سفرهایی که اخیرا رفته) می گیرد. در شرح حال خیلی از علائم مشخص می شود. در قدم دوم بیمار معاینه می شود. در معاینه به رنگ پوست، بزرگی کبد و طحال، کم خونی و .. توجه می شود و بعد از آن بر اساس تشخیص ذهنی آزمایشهای لازم و حتی کلونوسکوپی تجویز می شود.
وی در پایان خاطرنشان می کند:  برخی اوقات آزمایش های تخصصی مثل اندازه گیری ماده مشخصی در مدفوع، ضروری است. در نهایت بر اساس علت، درمان شروع شده و داروهای ضد اسهال تجویز می شود. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.