تغییر شیوه زندگی، مهمترین عامل در پیشگیری از ریفلاکس

سلامانه :یک متخصص بیماری های داخلی با اشاره به این که ریفلاکس اسید معده به مری از شایعترین علل سوء هاضمه محسوب می شود، توضیح می دهد: این بیماری عبارت است از برگشت محتویات معده به مری در اثر اختلال عملکرد در اسفنکتر تحتانی مری.
دکتر نغمه فاطمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید:این اختلال یا در دوران بارداری و یا سایر بیماری ها ایجاد شود و یا در اثر پرخوری و بلعیدن هوا. علامت شایع ریفلاکس به صورت سوزش سر معده و احساس ترشی و یا شوری در دهان است. ممکن است با احتمال کمتر به صورت مشکل در بلعیدن و یا درد قفسه سینه خود را نشان دهد. 
دکتر فاطمی با بیان این که سایر علائم مرتبط با ریفلاکس شامل سرفه مزمن، آسم و یا پوسیدگی های دندانی است، می گوید: برونشیت مزمن، سینوزیت مزمن و پنومونی نیز می توانند از عوامل ابتلا به ریفلاکس باشند. 
وی در توضیح نحوه ریفلاکس ادامه می دهد: در اثر تماس مواد برگشتی، مخاط مری ملتهب شده و به مرور زمان ممکن است تغییرات سلولی به ویژه در قسمت تحتانی مری ایجاد شود. گاه در اثر التهاب معده ممکن است تنگی در مجرای مری اتفاق افتاده و به شکل اختلال در بلع ظاهر شود. کاهش وزن در بیماران از علائم خطر و هشدار است و خطر بروز سرطان مری را مطرح می کند. 
به گفته دکتر فاطمی ممکن است در مخاط ملتهب مری حتی زخم نیز ایجاد شود. جهت تشخیص با توجه به میزان علائم و شرح حال بیمار از نمونه برداری مخاطی و روشهای دیگر استفاده می شود. درمان اولیه شامل تغییر شیوه زندگی بیمار است که شامل پرهیز از غذاهایی است که فشار دریچه تحتانی مری را کم و بیمار را مساعد به ریفلاکس می کند. مثل غذاهای چرب، الکل، نعناع، گوجه فرنگی، قهوه و چای. همچنین پرهیز از غذاهای اسیدی و انتخاب رفتارها و روش هایی که ریفلاکس را به حداقل می رساند مثل بالا بردن سر تخت قبل از خوابیدن و پرهیز از غذا خوردن قبل از استراحت.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.