لزوم چکاپ سالانه افراد بالای ۲۱ سال از نظر ابتلا به چربی خون بالا

سلامانه :به گفته یک متخصص قلب و عروق در بحث سکته های قلبی عوامل خطر مورد نظر است. این عوامل وقتی در یک فرد وجود دارند، احتمال ابتلا به سکته را افزایش می دهد. به عنوان مثال فرد سیگاری یک عامل خطر ابتلا به سکته را دارد. 
دکتر سید هاشم سزاوار در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با بیان این که افزایش عوامل خطر جمع عددی نیست و وقتی تعداد این عوامل زیاد می شود، احتمال ابتلا به سکته چندین برابر می شود، توضیح می دهد: اصولا مردان بیشتر از زنان سکته می کنند و این یک عامل ناگزیر است. همچنین در بعضی از خانواده ها احتمال ابتلا به سکته قلبی به صورت ارثی بالاتر است. افزایش سن نیز جزء عوامل غیرقابل اجتناب است. 
دکتر سزاوار با اشاره به این که بحث چربی ها و پرفشاری خون نیز مطرح است، خاطرنشان می کند: در کسانی که سطح چربی بد خون بالا باشد، سکته قلبی بیشتر دیده می شود. برای همین توصیه می شود افراد بالای 21 سال، یک بار در سال چربی خون را کنترل کنند. افرادی که از نظر وزن چاق محسوب می شوند، نیز احتمال ابتلای بیشتری دارند. 
به گفته این متخصص قلب و عروق یکی از عوامل بسیار موثر، فعالیت بدنی است. عامل توسعه یافتگی جوامع، میزان تحرک و ورزش در همه مردم یک جامعه است. قطعا اگر می خواهیم بدنی سالم داشته باشیم توصیه این است که ورزش هفته ای سه الی 4 بار انجام شود. استرس و مسائل روحی روانی بسیار مهم است و باید به آن اهمیت داده شود. 
وی در پایان خاطرنشان می کند: در مورد آلودگی هوا مطالعات اخیر نشان داده آلودگی هوا می تواند ابتلا به تصلب شرائین و سکته قلبی را افزایش دهد. میزان حرارت در منزل نیز بسیار اهمیت دارد و می تواند عامل آلودگی هوای منزل باشد. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.