معلولیت های ژنتیکی کم می شوند، معلولیت ناشی از تصادفات زیاد!

سلامانه :یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان این که وجود افراد معلول در جامعه، باید این حس را در همه مسئولان جامعه  ایجاد کند که بیش از پیش خود را مسئول بدانند، می گوید: متاسفانه یکی از بی توجهی های خیلی شایع در خیابان های ما نداشتن شرایط  استاندارد، برای افرادی که به خصوص از ویلچر یا سایر وسایل کمکی استفاده می کنند، است.
به گفته دکتر حبیب مفخم بسیاری از اماکن دولتی و اداری  یا غیر دولتی مثل بانک ها، مغازه ها و فروشگاه ها به گونه ای ساخته شده اند که امکان ورود یک فرد با ویلچر وجود ندارد و اگر بخواهد وارد این اماکن شود حتما نیاز به کمک چندین نفر هست. در حالی که شیب مناسب برای استفاده معلولان یک شیب 12 درصدی است و نبود یک سطح شیب دار، امکان فعالیت را از آنان خواهد گرفت.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می افزاید: بسیاری از معلولیت ها از قبیل معلولیت های مادرزادی که فرد دچار نقص عضو نیست ولی به دلیل بیماری عصبی یا عضلانی دچار ناتوانی شده است قابل پیشگیری هستند. یعنی با توجه به پیشینه خانوادگی و وراثتی پدر و مادر قبل از اقدام به بارداری زن و آزمایشات در حین بارداری، می توان جنین ناقص را شناسایی نمود.
به گفته دکتر مفخم درباره معلولیت های اکتسابی نیز با رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از اعمال پرخطر تا حد زیادی می توان مانع از بروز حادثه شد.
وی با بیان این که تکنولوژی و پیشرفت علم از تعداد معلول های ژنتیکی کاسته ولی معلولیت ناشی از حوادث کاهش نیافته است، گرچه آمار دقیقی درباره تعداد معلولین هنوز وجود ندارد ولی این قشر همچنان با مصائب بسیاری دست به گریبانند و تعداد کثیری از آنها نیز به فراموشی سپرده شده اند.  

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.