افسردگی، فوت ناشی از بیماری‌های جسمی را بیشتر می‌کند/ ناشادابی،‌ معادل افسردگی نیست

سلامانه :مسئول کمیته خلقی انجمن روانپزشکی ایران، عنوان کرد: در بین افرادی که بیماری جسمی دارند، آن‌هایی که مبتلا به افسردگی هستند، طول عمر کمتری دارند. مشاهده شده که افسردگی به طور غیرمستقیم، فوت ناشی از بیماری‌های جسمی را بیشتر می‌کند.

دکتر سید مهدی صمیمی، در حاشیه سمپوزیوم یک روزه "روز بدون افسردگی" که آخرین یافته‌ها و داروهای تولید ایران در زمینه درمان افسردگی ارائه شد، در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه هرگونه فعالیتی که برای فرد لذت‌بخش باشد، برای درمان افسردگی توصیه می‌شود، گفت: یکی از این رفتارها، ورزش کردن است. یعنی ورزش می‌تواند در تخفیف علائم افسردگی، مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه افسردگی، طیف وسیعی از افراد را دربرمی‌گیرد، گفت: طبق آخرین آمار، میزان شیوع افسردگی در کشور ما به طور کلی 20 تا 25 درصد است. در عین حال تحقیقات جدید نشان می‌دهد شیوع اختلالات قطبی در کشور به 5 تا 7 درصد رسیده است.

صمیمی با بیان اینکه متاسفانه تنها حدود یک‌ سوم بیمارانی که دچار افسردگی هستند به پزشک مراجعه می‌کنند، افزود: تعداد افرادی که متوجه بیماری‌شان هستند بیش از این افراد است اما تعداد اندکی از آن‌ها، به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی هم‌چنین با اشاره به اینکه شیوع افسردگی در خانم‌ها بیش از مردان است، گفت: تبعات افسردگی طیف وسیعی از افراد را شامل می‌شود که حداقل آن، افت کارآیی در همه زمینه‌ها است و نهایتا به کاهش امید به زندگی می‌انجامد که می‌تواند به طور مستقیم تأثیر گذاشته و به شکل خودکشی خودش را نشان دهد یا به طور غیرمستقیم در بهداشت افراد مؤثر باشد به‌گونه‌ای که تحقیقات نشان داده افسردگی به طور مستقیم فوت ناشی از بیماری‌های جسمی را بیشتر می‌کند.

وی در این زمینه توضیح داد: در بین افرادی که بیماری جسمی دارند، آن‌هایی که مبتلا به افسردگی هستند، طول عمر کمتری دارند، یعنی دیده شده که افسردگی به طور غیرمستقیم، فوت ناشی از بیماری‌های جسمی را بیشتر می‌کند.

وی درباره‌ علائم بیماری افسردگی، تشریح کرد: یکی از این علائم، احساس ناراحتی و داشتن روحیه غمگین به میزان قابل توجه است. به گونه‌ای که فرد را به مقدار و شدت قابل توجهی، گرفتار کند. گاهی احساس غم، در اثر اتفاقات است اما گاهی تجربه غمگینی در افراد، غیرطبیعی است. این موضوعی است که سایر اعضای خانواده و آشنایان، می‌توانند متوجه آن شوند درحالی که خود بیمار ممکن است حالت غمگینی و ناشادابی خود را منتسب به افسردگی نداند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از علائم، کاهش علاقه به اموری است که فرد پیش از این به آن‌ها علاقه‌مند بوده است، گفت: کاهش انرژی، کاهش یا افزایش اشتها، اختلالات خواب مانند کم‌خوابی و پرخوابی، افکار مغشوش و ناامید راجع به مرگ و تمایل به مرگ و خودکشی و کاهش انرژی از نشانه‌های ابتلا به افسردگی است.

صمیمی با اشاره به اینکه طبق تحقیقات، شیوع افسردگی در طی این سال‌ها، تغییرات زیادی نداشته است، افزود: این موضوع می‌تواند باعث تردید شود و مردم بگویند با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی، چرا این آمار بالا نرفته است. در این خصوص باید دقت کرد که افسردگی، نوعی بیماری است و بیماری تا حد کمتری تحت شرایط جامعه و بیشتر تحت شرایط درونی افراد است.

وی افزود: فردی که مستعد افسردگی است، گاهی حتی بدون دلیل بیرونی مبتلا به افسردگی می‌شود. در بسیاری از اوقات، ممکن است در یک جامعه، شادابی زیادی نداشته باشیم و مردم از یک استرس عمومی رنج ببرند اما این معادل افسردگی نیست. درواقع، نداشتن شادابی و روحیه شاداب، متفاوت از بیماران افسردگی است.

این روان‌پزشک، با اشاره به اینکه عوامل محیطی،‌ بیماری افراد مستعد را شعله‌ور می‌کند، افزود: به میزانی که استعداد ژنتیکی فرد برای ابتلا به افسردگی بیشتر باشد، نیاز فرد به عامل آشکارساز کمتر می‌شود. طبق برخی از تحقیقات،‌ حدود یک سوم افراد جامعه مستعد ابتلا به افسردگی هستند اما الزاما دچار بیماری نمی‌شوند.

ناشادابی،‌ معادل افسردگی نیست
صمیمی هم‌چنین با اشاره به صحبت‌های مربوط به ناشادابی مردم ایران و برخی دیگر کشورها، گفت: این موضوع با افسردگی متفاوت است. همه افراد افسرده، ناشاداب هستند ولی برعکس آن صادق نیست. بخشی از شادی به رضایتمندی برمی‌گردد. اینکه افراد تحت استرس‌های سخت و مزمن باشند و احساس امنیت نکنند، ناشادابی است اما معادل افسردگی نیست.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه معنویات، تا چه اندازه می‌تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند،‌ افزود: هر فعالیتی که فرد آن را لذت‌بخش تلقی کند، می‌تواند در کاهش علائم افسردگی کمک کننده باشد. در کسانی که به معنویات اعتقاد دارند، پرداختن به امور این‌چنینی به عنوان رفتاری که فرد آن‌ها را لذت‌بخش تلقی می‌کند، می‌تواند صرفا کمک‌کننده باشد.

وی هم‌چنین با اشاره به اینکه مطابق تحقیقات، در بین افرادی که به دادگاه خانواده مراجعه می‌کنند و زندگی در معرض طلاق دارند،‌ افسردگی می‌تواند دخالت داشته باشد، تصریح کرد: این بیماری در روابط زناشویی و شغلی افراد، اختلال جدی ایجاد می‌کند و به طور کلی روی روابط اجتماعی افراد، تأثیر منفی می‌گذارد.

وی ادامه داد: افسردگی کارآیی افراد را کاهش می‌دهد به گونه‌ای که ممکن است فردی بسیار باهوش و توانمند باشد و با وجود افسردگی، بسیار موفق باشد اما همین فرد اگر افسردگی نداشت، می‌توانست بسیار بهتر عمل کند.

افسردگی والدین بر روی افسرده‌ شدن فرزندان تأثیر می‌گذارد
رئیس کمیته خلقی انجمن روانپزشکان ایران، به علاوه با بیان اینکه افسردگی یکی از والدین یا هر دوی آن‌ها، به دو صورت روی افسرده‌ شدن فرزندان تأثیر می‌گذارد، گفت: یکی از این راه‌ها، انتقال افسردگی به طور ژنتیکی به فرزندان است. به علاوه، والدین افسرده نمی‌توانند به میزان کافی به فرزندان خود رسیدگی کنند و این نیز می‌تواند بر افسردگی مؤثر باشد.

وی هم‌چنین درباره درمان بیماری افسردگی، توضیح داد: مثل همه بیماری‌ها، درمان افسردگی مشتمل بر درمان‌های دارویی و غیردارویی است. سهم قابل‌ توجهی از درمان‌ها به درمان‌های دارویی اختصاص داده شده است که پیشرفت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته و داروهای متنوعی برای افسردگی داریم.

صمیمی افزود: تعدادی از درمان‌های غیردارویی نیز در موارد خاص تجویز می‌شود که یکی از این درمان‌ها، استفاده از الکتروشوک است.

این روانپزشک هم‌چنین با تأکید بر اینکه درمان، شامل کاهش علائم است و نه ریشه‌کن کردن بیماری، افزود:‌ برخی بیماری‌ها نیاز به درمان طولانی مدت دارند. بیماران افسرده زیادی داریم که برای اینکه بیماری آن‌ها برنگردد، نیاز به درمان طولانی‌مدت دارند و این نیز معادل درمان است زیرا با وجود اینکه علائم جدی بیماری آن‌ها از بین رفته است، تحت مراقبت قرار می‌گیرند تا بیماری آن‌ها دوباره نگردد. بیمارانی مثل دیابتی‌ها و ... نیز همین شرایط را دارند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.