چاقی و ارتباط آن با سندروم تخمدان پلی کیستی

سلامانه : دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: سندروم تخمدان پلی کیستی شایع‌ترین اختلال اندوکرینی در زنان است که با هیپر آندوژنیسم و توقف تخمک گذاری همراه است.
 
به گزارش تسنیم، مرتضی صفوی دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره درباره بررسی ارتباط الگوی رژیم غذایی و چاقی با سندروم تخمدان پلی کیستی، اظهار داشت: سندروم تخمدان پلی کیستی شایع‌ترین اختلال اندوکرینی در زنان است که با هیپر آندوژنیسم و توقف تخمک گذاری همراه است.
به گفته وی این سندروم با چاقی، مقاومت به انسولین و دیس لیپیدمیا ارتباط دارد. رژیم غذایی نامناسب و اضافه وزن و چاقی با تشدید بیماری، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را در این بیماران افزایش می‌دهد.
دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: پژوهشی با هدف بررسی اربتاط الگوی رژیم غذایی و چاقی با سندروم تخمدان پلی کیستی انجام شد که این پژوهش از نوع مطالعات مورد – شاهدی بود، که طی آن 65 فرد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستی و 65 فرد سالم، از نظر الگوی رژیم غذایی (یادآمد 24 ساعته برای 3 روز) و اطلاعات آنتروپومتری، مورد بررسی قرار گرفتند.
صفوی ادامه داد: اطلاعات حاصل از "یاد آمد" 24 ساعته با استفاده از نرم افزار NUT-4 و استانداردهای DRI آنالیز شد همچنین شاخص توده بدنی و نسبت به دور کمر به دور باسن محاسبه شد.
وی بیان کرد: داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS و با به کارگیری آزمونی آنالیز شد. نتیجه حاصل از این پژوهش این بود که تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین میانگین قد، وزن، شاخص توده بدنی و محیط درو باسن در دو گروه مشاهده نشد، اما میانگین محیط دور کمر و همچنین نسبت دور کمر به دور باسن در گروه بیماران، به میزان قابل توجهی بیشتر از گروه کنترل بود.
دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یادآور شد: الگوی رژیم غذایی و چاقی با سندروم تخمدان پلی کیستی ارتباط مستیقیم دارد و رعایت الگوی صحیح غذایی در پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها نقش موثری بر عهده دارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.