آیا بهبود بیماری‌های روانی امکان پذیر است؟

سلامانه :رییس بیمارستان رازی، افرادی که ازدواج می‌کنند در برابر بسیاری از بیماری‌های روانی، مقاوم‌تر هستند.

دکتر فربد فدایی، عضو هیات مدیره انجمن روانپزشکان در گفت‌وگو با (ایسنا)، در حاشیه سمپوزیوم یک روزه "روز بدون افسردگی" که آخرین یافته‌ها و داروهای تولید ایران در زمینه درمان افسردگی ارائه شد، با تاکید بر اینکه نحوه زندگی مشترک یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در ایجاد افسردگی است، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد خانواده‌های تک سرپرست و خانواده‌های هسته‌ای که فقط از پدر و مادر و فرزند تشکیل می‌شوند در معرض آسیب‌های روانی قرار می‌گیرند.

این متخصص با اشاره به اینکه آموزه‌های دین اسلام، به بهداشت روان مرتبط است، گفت: بی‌توجهی به معنویات، یکی از عواملی است که باعث آسیب‌های روانی می‌شود. اگر آموزه‌های دینی در انتخاب همسر، تشکیل خانواده و رفتار با همسر و فرزند رعایت شود، بسیاری از مشکلات روانی برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه 400 نوع نابسامانی روانی وجود دارد که به 16 گروه عمده تقسیم می‌شود، افزود: روان پریشی یا در اصطلاح عامیانه، جنون درصد کمی از نابسامانی‌های روانی را تشکیل می‌دهد اما با توجه به تاثیری که در جامعه می‌گذارند، بیشتر مورد توجه هستند.

فدایی با اشاره به اینکه بیشتر افراد بستری در بیمارستان‌ها افراد روان‌پریش هستند، تاکید کرد: 80 درصد بیماران بستری روان‌پریش و 20 درصد آنها مبتلا به نابسامانی‌های خلقی از جمله افسردگی هستند در حالی که اکثریت بیماران روانی، مبتلا به انواع خفیف‌تر مانند اضطراب‌ها و وسواس هستند. گروه دیگر نیز روان‌تنی دارند یعنی بیماری‌های روانی که تاثیر بر جسم می‌گذارند که این افراد به طور سرپایی درمان می‌شوند.

رییس بیمارستان رازی با اشاره به اینکه اکثر بیماران روانی مبتلا به بیماری‌های خفیف هستند، افزود: فقط نیم درصد بیماران روانی، مبتلا به اسکیزوفرنی هستند اما 16 درصد کل هزینه‌های بهداشت روانی به این بیماران اختصاص داده می شود زیرا این بیماری از نوجوانی آغاز می‌شود و بازده فرد را کاهش می‌دهد.

این روانپزشک با بیان اینکه امکان بهبود بیماران روانی اعم از خفیف و شدید در سال‌های اخیر ممکن شده است، اعلام کرد: 25 درصد از بیماران به طور کامل بهبود می‌یابند و بیماری آنها برنمی‌گردد. 50 درصد بیماران با استفاده از داروها به حدی بهبود می‌یابند که بتوانند یک شهروند خوب برای جامعه باشند هرچند باید درمان را ادامه دهند. در عین حال درصدی از بیماران هستند که با وجود درمان‌ها وضعیت آنها بهتر نمی‌شود. در مورد نابسامانی‌های خفیف، از جمله آنچه به عنوان ناراحتی عصبی در بین مردم رایج است، در صورت درمان مناسب، امکان بهبود صددرصد ممکن است.

فدایی در ادامه درباره چالش‌های پیش روی خانواده‌های بیماران روانی گفت: آنچه بیش از همه مشکلات تاثیرگذار است داغ ننگ بیماری روانی است که باعث می‌شود خانواده‌ها و بیماران از ترس ننگ بیماری روانی به متخصص مراجعه نکنند و از تشخیص و درمان مناسب محروم شوند.

وی با بیان اینکه انزوا، کاهش کیفیت زندگی و مشکلات زناشویی، از جمله عواقب عدم مراجعه به متخصص است، گفت: این در حالی است که اگر بیمار با پزشک متخصص مشورت کند، از این آسیب‌ها مصون می‌ماند.

فدایی افزود: گاهی برخی افراد به دلیل بیماری روانی اعضای خانواده‌شان از امکان ازدواج محروم می‌شوند. در برخی موارد نیز بیماری‌های روانی، فرسودگی‌هایی برای پدر و مادر ایجاد می‌کند.

عضو هیات مدیره انجمن روانپزشکان به مردم توصیه کرد: در تشکیل خانواده و رفتار با فرزندان به آموزه‌های دینی توجه کنند. در عین حال در صورت وجود مشکلات روانی باید به متخصص روانپزشک و پزشک عمومی مراجعه کرد که می‌توانند مشکلات را تشخیص دهند زیرا بیماری روانی می‌تواند بر جسم تاثیر بگذارد و برعکس.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.