هفت راه مبارزه با خستگی در بیماری ام اس

سلامانه :اکثریت قریب به اتفاق 400  هزار آمریکایی که از بیماری ام اس رنج می برند، خستگی را محدود کننده ترین عارضه این بیماری معرفی می کنند. 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر جفری کوهن، رییس انجمن ایمنی عصب شناسی آمریکا گفت:" علایم دیگر ام اس، ممکن است ظاهر شوند و از بین بروند، اما خستگی در همه مراحل همراه آنها است. "
عامل خستگی چیست؟
استچویاک که در سال 2003 به بیماری ام اس مبتلا شد، می گوید:" مکانیزم دقیق خستگی ام اس شناخته شده نیست. اما یافته های اخیر نشان می دهند با تغییراتی که ام اس در مغز ایجاد می کند، بیماران برای انجام دادن کاری ساده باید پنج برابر افراد سالم تلاش کنند. "
خستگی غیرمستقیم
استرس، اختلال خواب به علت اسپاسم های عضلانی، اثرات جانبی معالجات و افسردگی که به همراه بیماری مزمنی مثل ام اس  ظاهر می شوند،  همگی باعث خستگی می گردند. 
خستگی عصبی
علایم ام اس مثل رعشه، ضعف عضلانی و اسپاسم ماهیچه ای انرژی زیادی صرف کرده و منجر به خستگی می شود. آسیبی که طی سالیان، در مسیرهای عصبی باقی می ماند با استرس، فعالیت، تب و قرار گرفتن در معرض آفتاب، تشدید می شود. همه این عوامل در بروز خستگی ناشی از ام اس،  نقش دارند.
خستگی خود ایمنی
ام اس بیماری خود ایمنی است. به این معنا که مکانیزم های طبیعی، دشمن بدن می شوند و با ساختارهای طبیعی، مثل پوشش محافظتی رشته های عصبی، مانند مهاجمان بیگانه عمل می کنند. این نوع خستگی یا کوفتگی دایمی، در بسیاری از بیماری های خود ایمنی رواج دارد و احتمالا رایج ترین نوع آن خستگی ام اس است. 
چگونگی مبارزه با خستگی ام اس 
اگرچه خستگی ام اس مداوم و آزاردهنده است، کارهایی است که برای مبارزه با خستگی و افزایش انرژی می توان انجام داد. دکتر استچویاک می گوید:" شاید استراحت کردن، خستگی را از بین نبرد، اما به بیمار کمک می کند. لازم است به ذخیره انرژی مثل بانک انرژی، نگاه کنید. استراحت های مکرر داشته باشید و در آغاز روز، همه انرژی تان را صرف نکنید. 
نکات زیر به حفظ و افزایش انرژی کمک می کنند:
- از گرما دوری کنید
گرما، انرژی را در شخص مبتلا به ام اس، کاهش می دهد. اگر در آب و هوای گرم، زندگی می کنید، باید جلیقه خنک کننده بپوشید. 
- مراقب خود باشید
پیروی کردن از رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی، به کاهش خستگی کمک می کند. اگر وزن تان بالا است به انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت. 
- درمان افسردگی
اگر کسل و ناامید هستید با پزشک مشورت کنید. 
- زندگی خود را ساده کنید
شلختگی در زندگی، باعث می شود علایم ام اس مثل خستگی، بدتر شود. اگر شغل تان استرس زاست، شغل تان را تغییر دهید. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.