همه چیز درباره زرشک

سلامانه :مصرف طبی زرشك به دوره مصر باستان می رسد كه فراعنه و ملكه ها، این گیاه را با تخم رازیانه برای درمان طاعون به کار می برند. 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، ریشه و ساقه این گیاه زرد رنگ است و اروپایی ها و آمریكای شمالی برای رنگ آمیزی لباس از آن استفاده می كردند. اما تركیبات موجود در پوست گیاه زرشك، آن را به یك گیاه درمانی تبدیل كرده است.
پوست این گیاه حاوی آلكالوئیدهایی است خواص آنتی بیوتیکی (ضد باکتری و ضد عفونت) دارند و سبب تحریك بخش هایی از سیستم ایمنی بدن می شوند. 
انواع عفونت هایی كه زرشك می تواند در درمان آنها مؤثر واقع شود عبارتند از: عفونت گلو، مجاری ادرار، مجاری معده - روده، ریه ها و اسهال
دكتر جمعه رشید، استاد تغذیه و علوم زیستی دانشگاه ژنوگفت:" ‌پوست، ریشه و ساقه زرشك در درمان ناراحتی های كلیوی و سنگ های اداری و برای تحریك فعالیت های معده و كبد استفاده می شود."
او افزود:" از پوست گیاه زرشك برای مشكلات جریان خون استفاده می شود و حتی اثر سمی روی انگل سالك دارد و در درمان یرقان،مالاریا،درمان كیسه صفرا به كار می رود. "
تركیبات گیاه زرشک
در این گیاه آلكالوئیدهای بربرین، اكسیاكانتین، بربامین وجود دارد. مقدار آلكالوئیدها در پوست ریشه زرشك بیشتر از قسمت های دیگر این گیاه است. 
خواص میوه زرشك 
- تقویت كننده قلب و كبد 
- درمان کننده بواسیر خونی 
- برطرف کننده خونریزی 
- برطرف كننده بیماری های كبد
جوشانده زرشك 
مقدار 10 تا 20 گرم پوست ریشه یا ساقه و یا میوه زرشك را در یك لیتر آب ریخته و آن را به جوش آورید. سپس آن را از روی اجاق بردارید و بگذارید برای مدت 10 دقیقه بماند.این جوشانده را صاف كرده و با شكر یا عسل شیرین كنید.مقدار مصرف روزانه آن سه فنجان،در فاصله بین غذاهاست.
دم كرده زرشك 
مقدار 40 گرم زرشك را در یك لیتر آب جوش ریخته و بگذارید مدت 10 دقیقه بماند. سپس آن را با شكر یا عسل مخلوط كنید.مقدار مصرف آن سه فنجان در روز و در فاصله بین غذاهاست.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.