روزه بی سحری سلامت بدن را به مخاطره می اندازد

سلامانه : کارشناس تغذیه مرکز بهداشت جنوب تهران با تاکید بر لزوم سحری خوردن برای روزه داری گفت: روزه داری بدون رعایت اصول تغذیه نه تنها ضامن سلامت انسان نیست، بلکه می تواند سلامت وی را به مخاطره اندازد.

 به گزارش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی تهران، «انسیه تبرایی» با بیان اینکه سحری نسبت به دو وعده افطار و شام باید وعده اصلی را تشکیل دهد، افزود: این مساله بویژه در افرادی که فعالیت فکری زیادی دارند حائز اهمیت بیشتری است. 

وی خاطرنشان کرد: کمبود بیش از حد انرژی در افرادی که به غلط روزه بی سحری می گیرند، موجب کاهش کارایی روزانه می شود.

این کارشناس تغذیه گفت: همچنین وقتی فرد روزه بی سحری می گیرد، سوخت وساز بدن وی به سمت تجزیه ناقص چربی ها پیش می رود که حاصل آن تشکیل ترکیباتی به نام «اجسام کتونی» است. 

تبرایی افزود: تجمع این ترکیبات در بدن موجب بوی بد دهان٬ سردرد و دردهای عضلانی شده و احساس ناخوشی و بدحالی به فرد می دهد.

به گفته وی، حذف وعده سحری همچنین منجر به پایین افتادن قند خون می شود که خود موجب کاهش قدرت یادگیری٬ بی حوصلگی و خستگی خواهد شد.

این کارشناس تغذیه تاکید کرد: از آنجایی که سحری مهمترین وعده غذایی روزه داران محسوب می شود، رعایت اصول خاص در هنگام صرف این وعده غذایی حائز اهمیت زیادی است.

تبرایی به مردم توصیه کرد در وعده سحری از غذاهای گرم و تازه، کم چرب٬ بدون روغن٬ کم نمک و کم شیرین استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: کربوهیدرات های مورد استفاده در سحر باید از گروه کربوهیدرات های پیچیده باشند؛ این گروه غذایی به رغم کربوهیدرات های ساده که تنها سه تا چهار ساعت دوام دارند تا هشت ساعت در دستگاه گوارش باقی مانده و موجب می شوند تا فرد روزه دار دیرتر احساس گرسنگی کنند.

این کارشناس تغذیه گفت: از کربوهیدرات های پیچیده می توان به نان سبوس دار٬ انواع غلات سبوس دار برنج، جو و جو دوسر٬ سیب زمینی٬ حبوبات عدس و لوبیا، میوه ها و سبزی ها اشاره کرد.

تبرایی افزود: غذاهای سرخ شده در وعده سحری باید به مقدار کم مصرف شوند، زیرا موجب سوءهاضمه٬ سوزش سردل و تشنگی بیشتر در طول روز می شوند؛ همچنین هنگام سحر از خوردن شیرینی٬ غذاهای شور٬ پرچرب و انواع آش ها خصوصا آش های حاوی رشته باید خودداری شود.

وی خاطرنشان کرد: چون مصرف چربی٬ شیرینی و نمک زیاد سبب تشنگی بیشتر در طول روز می شود؛ علاوه بر این از نوشیدن نوشابه های گازدار٬ نوشیدنی های شیرین بویژه شربت هایی که با شکر سفید شیرین شده اند باید خودداری شود.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: استفاده از دوغ کم نمک و بدون گاز یا آب آشامیدنی ساده توصیه می شود.

تبرایی گفت: مصرف ماست و سالاد بویژه سالادی که در تهیه آن از جوانه های خام گندم و ماش استفاده شده و همچنین سوپ هایی که در تهیه آنها از جو پرک شده استفاده شده، هنگام سحر بسیار مناسب است.

وی یادآور شد: برای کاهش میزان تشنگی می توان از لیموترش٬ ماست و سبزی تازه استفاده کنید.

تبرایی به مردم توصیه کرد، بلافاصله پس از سحری دراز نکشید زیرا این کار موجب برگشت غذا از معده به مری و ناراحتی گوارشی می شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.