رییس انجمن علمی مامایی ایران در گفتگو با سلامانه:

۵۰ درصد نوزادان سزارینی به آسم و برونشیت مبتلا می شوند

سلامانه :رییس انجمن علمی مامایی ایران تاکید کرد: در راه ارائه خدمات مامایی در ایران مشکلاتی وجود دارد و باید گفت مهمترین دغدغه جامعه مامایی در سال جاری بحث زایمان طبیعی است.


دکتر ناهید خداکرمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، اظهار داشت: متاسفانه ما کشوری داریم که از در منطقه از لحاط تولد به روش جراحی رتبه اول را داریم و این وضعیت برای کشوری که خود را مقید به اصول اخلاقی، مسائل فرهنگی و مذهبی می داند، به هیچ وجه پسندیده نیست. 


به گفته وی، اخلاق پزشکی در کشور ما دچار چالش شده و ما در نظر نمی گیریم که زندگی داخل رحمی تا جایی که خداوند مقرر کرده، و مورد تایید علم نیز هست، جزو حقوق اولیه یک نوزاد محسوب می شود. 


وی با اشاره به این که تعرفه های غیر واقعی نیز در افزایش میزان سزارین مقصر هستند، افزود: در اثر همین تعرفه های غیر واقعی مداخله ها و اعمال جراحی نیز رو به فزونی هستند. در واقع پزشکان به تناسب تورم ناچارند خود قیمت را تایین کنند و مادران باردار در این شرایط به سزارین تشویق می شوند. 


دکتر خداکرمی خاطرنشان کرد: در کشور ما هر رشته تخصصی برای موارد تخصصی خودش تعریف شده است. متخصصان زنان نیز برای حاملگی های پرخطر، بیماری ها و جراحی های زنان تربیت می شوند. ولی چون حرفه آنها در حاملگی های پرخطر است، خود به خود بیمار را پرخطر دیده و او را به سمت سزارین سوق می دهند. 


وی با اشاره به این که ثابت شده نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می آیند، 20 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند، تاکید کرد: 50 درصد سزارینی ها نیز دچار آسم و برونشیت خواهند شد. 


دکتر خداکرمی در پایان گفت: ماماها می توانند بسیاری از مشکلات نظام سلامت را با کمترین هزینه و باکیفیت ترین خدمات ارائه دهند، در حال حاضر جامعه مامایی ایران کرسی بین المللی مشورتی در دنیا و در کنفدراسیون سلامت خانواده دارد. اما در کشور خودمان کمترین استفاده مشوری و مدیریتی از این گروه می شود. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.