دکتر حسین لدنی، دانشیار گروه حشره شناسی:

اطلاع رسانی در مورد نحوه انتقال حشرات خانگی، استفاده از سموم را کاهش می دهد

سلامانه :به گفته یک متخصص سم شناسی یک سری از حشرات ناقل بیماری ها هستند از جمله پشه آنوفل که ناقل بیماری مالاریا در ایران است. همچنین پشه خاکی ها در انتقال بیماری سالک نقش دارند. حشرات دیگری به نام حشرات خانگی نامیده می شوند که این حشرات در درجه اول همان سوسک های کوچک آلمانی هستند که بیشتر در آشپزخانه ها وجود دارند و معمولا شب ها فعالیت می کنند. 


دکتر حسین لدنی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، توضیح داد: این حشرات از باقی مانده مواد غذایی تغذیه می کنند و انواع جرم ها، میکروب ها و انگل ها را انتقال می دهند. مواد غذایی که در داخل یخچال نگه داشته نمی شوند بیشتر در معرض خطر هستند. این حشرات به سموم بسیار قوی نیز مقاوم شده اند به این دلیل که عملیات مبارزه با این حشرات افزایش یافته است. مگس خانگی نیز قدرت مانور و حرکت زیادی دارد و نقش آلوده کننده قوی دارد. 


وی خاطرنشان کرد: در رابطه با بیماری مالاریا، هنوز تهدید در کشور ما وجود دارد. البته با کنترل های شدید مناطق جنوبی شاهد کنترل بیماری هستند و مالاریا تنها به مناطق مرزی محدود شده است. آنهم در اثر رفت و آمد مسافران در مرزهای افغانستان و پاکستان.


دکتر لدنی اظهار کرد: در یک سری از مراکز نیز مثل سربازخانه ها یا زندان ها نیز حشرات ممکن است انتقال دهنده میکروب باشند. بخصوص در فصل گرم سال این اتفاق بیشتر می افتد. یکی از مسائل بسیار عمده در این رابطه انگل ساس است که چه در تابستان و چه زمستان در این مراکز وجود دارد. عملیات مبارزه با ساس کمی مشکل است چون ساس داخل شکاف و درزها می رود و معمولا وقتی عملیات سم پاشی شروع می شود، این قسمت ها خوب پوشش داده نمی شود. از این رو عملیات کنترل این انگل باید بسیار تخصصی صورت گیرد. 


به گفته وی در این رابطه باید از سمومی استفاده شود که می توانند به شکاف ها نفوذ کنند. سموم تماسی نیز بسیار موثر هستند چون انگل بعد از خارج شدن از شکاف روی سطح حرکت کرده و با این سموم درگیر می شود. متاسفانه استفاده از سموم توصیه نمی شود ولی در مورد برخی از انگل ها تنها راه مبارزه در مراحل آخر، استفاده از سموم است. 


این متخصص حشره شناسی تاکید کرد: اگر از طریق آموزش بهداشت و اطلاع رسانی، بتوانیم به مردم بیاموزیم که نحوه انتقال این حشرات و انگل ها چطور است، می توانیم تا حد ممکن استفاده از سموم را به تاخیر بیندازیم.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.