دکتر هادی شجاعی، متخصص طب فیزیکی در گفتگو با سلامانه:

امید دادن به بیمار ۵۰ درصد درمان کمردرد را تشکیل می‌دهد

امید دادن به بیمار ۵۰ درصد درمان کمردرد را تشکیل می‌دهد

سلامانه :به گفته یک متخصص طب فیزیکی کمردرد اگر در دنیا اولین علت مراجعه به پزشک نباشد، قطعا دومین علت بوده و هست. 


دکتر هادی شجاعی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، اظهار داشت: کمردرد از این جهت اهمیت دارد که شانس مزمن شدنش بسیار است و نگرانی های زیادی را برای فرد بیمار ایجاد می کند. ولی با اطمینان می توان گفت بالای 99 درصد کمردردها بهبود می یابند و کمتر از یک درصد این دردها به معالجات سخت و جراحی می رسند.


به گفته این متخصص طب فیزیکی این نکته حائز اهمیت است که بیمار امیدوار به بهبودی باشد. وظیفه پزشک است که این اطمینان را به بیمار بدهد که بیماری اش صعب العلاج نیست. 


وی با اشاره به این که امید دادن به بیمار 50 درصد درمان کمردرد را تشکیل می دهد، خاطرنشان کرد: پزشکانی که با این دید درمان می کنند، بیماران بیشتری را به سوی خود جلب خواهند کرد. 


به گفته دکتر شجاعی شایع ترین نوع کمردردها، دردهای غیر اختصاصی هستند که با یک کار فیزیکی و جابه جایی ظریف ایجاد شود. این دردها به هیچ وجه پاتولوژی مشخصی در مهره ها و یا ستون فقرات ندارند. بیشترین علت این کمردردها رگ به رگ شدن مصطلح است. البته دیسک های بین مهره ای و یا لیز خوردگی بین مهره ها نیز از علت این کمردردها هستند. در این زمینه بهبودی اسپاسم، درد ناحیه کمر را در کمردردهای غیر اختصاصی بهتر خواهند کرد. 


وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از حالت های بسیار شایع کمردرد، فشار آمدن به عصب سیاتیک است که درد کمر را تا کف پا انتشار می دهد. گز گز و مور مور شدن و عدم توانایی روی پا ایستادن مربوط به دیسک کمر می شود. معالجه این نوع درد نیز صعب العلاج نیست و با بررسی سیستم عصبی اندام تحتانی و بررسی رفلکسها، گرفتن نوار عصب از عضله پا و یا حتی ام آر آی، برای درمان این بیماران برنامه ریزی می شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.