دکتر حسن امامی رضوی تاکید کرد:

پیشگیری از بیماری های غیر واگیر بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست

سلامانه :قائم مقام وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در همه مكاتب و كشورها مسلم و مشخص شده كه دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌توانند برای تأمین سلامتی مردم مؤثر باشند و اگر خود مردم همكاری نكنند، در بحث پیشگیری عملکرد موفقی نخواهیم داشت.

دکتر حسن امامی رضوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه افزود: در حال حاضر مهمترین چالش زمینه ساز در کشور ما، بیماری‌های غیرواگیر هستند. در این زمینه دو عامل خطرساز کم تحرکی و تغذیه نادرست را باید مد نظر قرار داد. متاسفانه جوانان و نوجوانان از نظر این دو عامل در معرض خطر بیشتری هستند البته عوامل دیگر از قبیل استعمال دخانیات و بروز رفتارهای غلط در جوانان را نمی توان نادیده گرفت.

قائم مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: مهمترین عامل در بحث كم تحركی جوانان و نوجوانان خود خانواده‌ها هستند. در حال حاضر متأسفانه استفاده از رایانه در بین کودکان و نوجوانان بسیار رایج شده است در حالی که تا 15 سال قبل این گروه سنی تحرک کافی داشتند ولی متاسفانه دایره تحرک آنها حتی در مدارس روز به روز محدودتر می شود.


وی ادامه داد: از این جهت ما برای کاهش کم تحرکی کودکان و نوجوانان با هماهنگی آموزش و پرورش برنامه هایی در دست اجرا داریم. البته به این نکته هم باید اشاره کنم چنین برنامه هایی وقتی به نتیجه خواهند رسید که اولیای مدرسه و خانواده ها نیز به این مساله توجه کافی داشته باشند. 


دکتر امامی رضوی با بیان این که ابتلا به فشار خون یکی از معضلات بزرگ در کشور ماست که ارتباط مستقیمی با نوع تغذیه دارد، گفت: در راس تغذیه نیز، مصرف نمک قرار دارد. از این رو آگاهی رسانی در زمینه میزان روزانه نمک مصرفی بسیار ضروری به نظر می رسد. 


قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که در حال حاضر مصرف نمك در كشور آمار بسیار بالایی در بین كشورهای منطقه و جهان دارد، خاطرنشان کرد: این اطلاع‌رسانی مرتب انجام می‌شود ولی تغییر عادت غذایی در كشور ما هم یك مسئله ویژه است، چون مردم در حال گرایش بیشتر به سمت غذاهای آماده، فست فودها و کنسروها که میزان نمک بالایی دارند، از طرفی زندگی صنعتی شهروندان را به استفاده هرچه بیشتر از این غذاها سوق داده است.


وی در پایان گفت: با این حال یکی از اقدامات ابتدایی، تهیه غذای سالم برای کودکان در سن مدرسه از سوی خانواده هاست که می تواند از مصرف مواد غذایی بوفه مدارس تا حدی جلوگیری کند.  

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.