گفتگوی سلامانه با دکتر شهرام فیروزبخش، متخصص بیماری های داخلی:

شستشوی مداوم بینی و گلو برای کاهش اثر آلرژن‌های محیطی ضروری است

سلامانه :عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: بیماری آسم از نظر بالینی با سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه خود را نشان می دهد ولی در این میان باید یک سری تشخیص های افتراقی را نیز در نظر داشت. 


دکتر شهرام فیروزبخش در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه ادامه داد: گاهی اوقات  تومورهایی راه های هوایی را درگیر می کنند. این تومورها ممکن است تابلوهای مشابه علائم آسم را در فرد ایجاد کنند. حتی بیماری های قلبی و عروق ریوی نیز گاهی خود را با تنگی نفس و خس خس سینه نشان می دهند. 


این متخصص بیماری های داخلی افزود: علاوه بر این در بیمارانی که دچار آمبولی ریه شده اند نیز ممکن است علائم شبه آسم داشته باشیم. 


وی در توضیح علائم آلرژی نیز خاطرنشان کرد: آسم و آلرژی دو چیز جدا از هم نیستند. آلرژی در واقع زمینه ای است که در فرد وجود دارد و به خودی خود بیماری نیست بلکه استعدادی است که پاسخدهی فرد به محرک های محیطی را نشان می دهد.


دکتر فیروزبخش افزود: این پاسخدهی ممکن است متفاوت بوده و آلرژی نیز در قسمت های مختلف بدن تظاهرات مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است در دستگاه تنفسی فوقانی، زمینه آلرژی علامت دار شود و به صورت عطسه، سرفه و آبریزش بینی، خارش  گوش ها و خارش حلق تظاهر کند. گاهی نیز به صورت سینوزیت خود را نشان داده یا در دستگاه تنفسی تحتانی به صورت آسم بروز می کند. گاهی نیز در پوست به صورت کهیر و خارش های جلدی تظاهر می کند.


به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، هر کدام از این بیماری ها درمان خود را می طلبد. در این میان درمان آسم بر حسب شدت آن متفاوت است. اگر بیماری شدید باشد و هر روز یا حتی شب ها حملات فرد را از خواب بیدار کرده و به اورژانس بکشاند، بر حسب شدت بیماری باید از داروهایی که این التهاب را کنترل می کنند، استفاده کرد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: در مورد رینیت آلرژیک نیز درمان سلسله مراتب خود را دارد. در درجه اول اگر بتوانیم عامل محرک را شناسایی کنیم، باید از آن دوری جوییم. اگر این کار امکان پذیر نبود، از داروها برای درمان باید کمک گرفت. در عین حال از شستشوی بینی و گلو برای کاهش اثر آلرژن های محیطی می توان کمک گرفت. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.