دکتر بابک مصباحی، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران در گفتگو با سلامانه:

خطر خروجی فاضلاب کارخانجات داروسازی برای جوامع شهری

سلامانه :عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران در خصوص امحاء زباله های دارویی گفت: تمام مراکزی که پسماندهای شهری را امحاء می کنند، نمی توانند جوابگوی ضایعات دارویی باشند. 


 دکتر بابک مصباحی  در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، اظهار داشت: برای همین طبق دستورالعمل سازمان غذا و دار، مراکز مشخصی تایین شده اند که استانداردهای خاصی دارند و برخی از آنها حتی جهانی هستند. 


عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران در ادامه توضیح داد: این مراکز با یک سری راهکارها می توانند پسماندهای دارویی را امحاء کنند به طوری که نام آنها توسط وزارت بهداشت و اداره غذا و دارو مشخص شده و به تمام کارخانجات دارویی فرستاده شده است. 


دکتر مصباحی خاطرنشان کرد: اداره غذا و دارو نیز به عنوان یک ناظر از ابتدا تا انتهای سیستم امحاء را تحت نظارت خود دارد تا این کار به بهترین نحو انجام شود. 


وی با اشاره به این که 5 گروه دارویی تحت عنوان داروهای خطرناک تقسیم بندی می شود، گفت: داروهای ضدسرطان، داروهای هورمونی، داروهای پنی سیلین، داروهای سایتوتوکسیک، و داروهای بیولوژیک باید به طور جداگانه در مراحل امحاء مورد بررسی قرار گیرد. به این معنی که در مورد این داروها ابتدا فرایند خنثی سازی صورت گرفته و بعد چرخه امحاء شروع می شود. 


دکتر مصباحی یادآور شد:  البته سیستم فاضلاب صنعتی نیز بسیار مورد بررسی قرار می گیرد. به این ترتیب که خروجی مایعی که از داخل فاضلاب صنعتی بیرون می آید، با فاکتورهای مختلف سنجده می شود.


وی در پایان توضیح داد: همین فاضلاب صنعتی توسط اداره محیط زیست به صورت دوره ای بازرسی می شود و این اطمینان وجود دارد که خروجی فاضلاب کارخانجات داروسازی برای جوامع شهری خطرناک نخواهد بود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.