مصرف چای و كاكائو باعث كاهش جذب آهن شیرخواران می شود

مصرف چای و كاكائو باعث كاهش جذب آهن شیرخواران می شود

 

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هشدار داد كه مصرف چای،‌ قهوه و كاكائو سبب كاهش جذب آهن غذای كمكی در شیرخواران شش تا 12 ماهه می شود.
 
 به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت  'زهرا عبداللهی' سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: بعد از شش ماهگی، شیر مادر همچنان غذای اصلی شیرخوار از نظر دریافت انرژی، مواد مغذی و مایعات است و باید بر حسب میل و تقاضای شیرخوار و به دفعات زیاد ادامه داشته باشد.
وی اظهار داشت: از پایان شش ماهگی حتی زمانی كه كودك به مقدار كافی از شیر مادر تغذیه می كند، ممكن است به آب نیاز داشته باشد؛ بنابراین باید هر روز بخصوص در فصل گرما و روزهای گرم، چند نوبت آب جوشیده خنك شده به او ارائه شود.
عبداللهی تصریح كرد مصرف نوشابه برای كودكان ممنوع است؛ زیرا علاوه بر مضراتی كه دارد، سبب دریافت مقدار كمتر غذا یا شیر مادر می شود.
وی گفت: همچنین دادن آب میوه های طبیعی و خالص كه از میوه های مجاز به روش بهداشتی در منزل تهیه شده باشد،‌ از اواسط ماه هشتم به بعد در حد 30 تا 60 سی سی در روز با لیوان نشكن بلامانع است.
این متخصص تغذیه تاكید كرد استفاده شیرخوار از مقادیر زیاد آب میوه ممكن است سبب اسهال و یا كاهش اشتهای او به غذا و حتی شیر مادر شود. همچنین مصرف مكرر آب میوه حتی اگر رقیق هم شده باشد، اگر به جای فنجان با بطری یا هنگام خواب به كودك داده شود، می تواند به مینای دندان كودك صدمه زده و نهایتا موجب پوسیدگی دندان شود.
وی خاطرنشان كرد مصرف بیش از حد آب میوه به دلیل دریافت نكردن مواد مغذی وپروتئین، سبب سوء تغذیه و كم خونی و حتی كوتاهی قد و در برخی موارد سبب چاقی می شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.