درخواست رییس سازمان نظام پزشکی از وزیر بهداشت: پروتکل ملی مصرف خون تدوین شود

درخواست رییس سازمان نظام پزشکی از وزیر بهداشت: پروتکل ملی مصرف خون تدوین شود

رییس سازمان نظام پزشکی ضمن تاکید بر اینکه پروتکل ملی مصرف خون از جمله مطالبات مهم سازمان انتقال خون است، عنوان کرد: مصرف خون در مراکز درمانی از جمله نقاط‌ آسیب‌پذیر و چالش‌برانگیز این حوزه است که باید تاکتیک‌های مناسبی را برای رفع مشکلات موجود در آن در نظر بگیریم.

 

به گزارش خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علیرضا زالی در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان انتقال خون به دستاوردهای شگرف سازمان انتقال خون در حوزه آموزش، پژوهش و استفاده از تکنیک‌های نوین اشاره کرد و گفت: امروز دستیابی به شاخص 27 اهداکننده در هر هزار نفر در کشور غرورآفرین و افتخارآمیز است.

 

وی ادامه داد: سازمان انتقال خون توانسته است با استفاده از ظرفیت ایثارگرانه مردم راهبرد اهدای خون مستمر به جای اهدای خون به صورت مستمر را عملیاتی کند، عنوان کرد: سازمان انتقال خون پیشقراول امر خود حذفی محرمانه در امر اهدای خون است و علاوه بر این دستاوردهای بسیار دیگری نیز دارد که بسیاری از آنها از ایثارگری مردم نشات گرفته است.

 

رییس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه اما در این میان برخی از فرآیندهای انتقال خون به ویژه در زمینه مصرف آن در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مغفول مانده است، اظهار کرد: در حال حاضر چرخه دوم طب انتقال خون که شامل پایش نظارت و مصرف بهینه خون می‌شود، متولی مشخصی ندارد. در همین راستا از وزیر بهداشت درخواست می‌کنیم که پروتکلی را برای این بخش فراهم کند.

 

 

سازمان نظام پزشکی در کنار دکتر پورفتح‌اله خواهد بود

 

 

وی وزیر بهداشت را مخاطب قرار داد و ضمن تاکید بر اینکه پروتکل ملی مصرف خون از جمله مطالبات مهم این سازمان است، عنوان کرد: مصرف خون در مراکز درمانی از جمله نقاط‌ آسیب‌پذیر و چالش‌برانگیز این حوزه است که باید تاکتیک‌های مناسبی را برای رفع مشکلات موجود در آن در نظر بگیریم. سازمان نظام پزشکی در کنار دکتر پورفتح‌اله، رییس جدید سازمان انتقال خون خواهد بود تا با تنظیم پروتکل‌های جدید، شاهد ساختارسازی‌های نوین در عرصه درمان کشور در زمینه انتقال خون باشیم.

 

 

اداره سنتی بانک‌های خون در بیمارستان‌ها نیازمند تحول ساختاری است

 

 

زالی همچنین ضمن تاکید بر اینکه اداره سنتی بانک‌های خون در بیمارستان‌ها نیز نیازمند تحول ساختاری است، اظهار کرد: هر چند عنوان «بانک خون» چندان مناسب به نظر نمی‌رسد و باید به مراکز ارائه دهنده خدمات مشاوره‌ای و پایش در بیمارستان‌ها تبدیل شود.

 

 

توفیق کمتر از 30 درصد کمیته‌های انتقال خون مستقر در بیمارستان‌های کشور

 

 

رییس سازمان نظام پزشکی همچنین به ضعف عملکرد کمیته‌های انتقال خون در بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: کمتر از 30 درصد کمیته‌های انتقال خون مستقر در بیمارستان‌های کشور توانسته‌اند مداخلات جدی و موثری را انجام دهند و کمترین توجه را در زمینه پایش خون به کار گرفته‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه باید طرح همویژیلانس (مراقبت از خون) و سامانه ارائه خدمات مشاوره‌ای انتقال خون در تشکیلات نوین بیمارستان‌ها گنجانده شود، اظهار کرد: برنامه‌های عملیاتی مربوط به طرح همویژیلانس در کمتر از 27 درصد بیمارستان‌های کشور محقق شد.

 

زالی ادامه داد: علاوه بر ساماندهی چرخه دوم طب انتقال خون لازم است در زمینه ارتقای آموزش جامعه پزشکی در این زمینه نیز گام برداریم که سازمان نظام پزشکی آمادگی خود را در این زمینه اعلام می‌کند.

 

رییس سازمان نظام پزشکی در ادامه با اشاره به ضرورت همکاری با پورفتح‌اله، رییس جدید انتقال خون برای پیشبرد برنامه‌هایش، گفت: ایشان در سال‌های 79 تا 84 ریاست سازمان انتقال خون را بر عهده داشت، اما برخی از سکانس‌های مدیریتی‌اش در این دوره ناقص ماند و اکنون توفیقی یافته است که به خانه خود بازگردد و بتواند راهبردهای مدیریتی‌اش را تکمیل کند.

سه شنبه 02/07/92    8:42

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.