مراقبت‌های پیش از سزارین

 پزشكان معالج به بسیاری از این سوالات پاسخ می‌دهند، اما به دلایلی (مثل استرس مادر) بیمار به آنها توجه نمی‌كند و برخی مسائل هم به نظر پزشكان آنقدر مهم نمی‌آید كه بخواهند توضیحی بدهند. در این نوشتار سعی می‌شود تا حدودی به این سوالات پاسخ داده شود.

خانم باردار باید در روز قبل از عمل چند نكته را رعایت كند، حتی در كسانی كه برنامه زایمان طبیعی دارند، رعایت برخی نكات زیر توصیه می‌شود، چون در هر زایمان طبیعی هم احتمال سزارین اورژانسی وجود دارد.

1 ـ حمام ‌كردن در روز قبل از عمل به پیشگیری از عفونت محل جراحی كمك می‌كند. در مورد كسانی كه زایمان طبیعی در پیش دارند، حمام‌كردن بعد از شروع دردهای خفیف توصیه می‌شود. برداشتن موی ناحیه عمل فقط در روز عمل توصیه می‌شود، نه روز قبل از عمل.

2 ـ بهتر است بیمار از حداقل هشت ساعت قبل از عمل چیزی نخورد هرچند در بررسی‌های جدید خوردن آبمیوه و آب ممنوع نیست، اما بهتر است مادر باردار حتی آب هم نخورد. البته در مواردی مصرف آنتی‌اسید جهت خنثی كردن اسید معده توصیه می‌شود.

این توصیه‌ها جهت بهتر شدن روند بیهوشی داده می‌شود. در مورد زایمان طبیعی توصیه می‌شود بیمار پس از شروع دردهای خفیف از خوردن غذاهای سنگین پرهیز كرده و بیشتر از مایعات استفاده كند.

3 ـ دفع مدفوع در روز قبل از عمل هم به روند كلی بهبودی و كاهش دردهای پس از عمل كمك می‌كند. در مورد زایمان طبیعی هم توصیه می‌شود بیمار با شروع دردها با كمك روغن كرچك یا داروهای دیگر اجابت مزاج مناسب داشته باشد.

4 ‌‌ـ‌ پاك‌كردن لاك دست و پا قبل از عمل. در غیر این صورت روز ورود به بیمارستان حتی جهت زایمان طبیعی این كار توسط پرسنل توصیه و انجام می‌شود، چرا كه برخی كنترل‌های وضعیت اكسیژن‌رسانی و تنفسی بیمار، حین بیهوشی با توجه به رنگ بستر ناخن‌ها انجام می‌شود و ناخن باید بی‌رنگ باشد.

5 ـ درآوردن النگو و انگشتر و كلیه زیورآلات توصیه می‌شود. این مساله شامل گیره سرهای فلزی و كلا هر جسم فلزی دیگری كه در تماس با بدن است نیز می‌شود، زیرا این اجسام با وسایل كنترل داخل اتاق عمل و اتاق زایمان تداخل دارد.

از آنجا كه حین بارداری اغلب ورم دست و بدن و افزایش وزن وجود دارد باید النگو و انگشتر قبل از این و تنگ‌شدن بیش از حد خارج شود، وگرنه در اتاق زایمان یا اتاق عمل با وسایل مناسب انگشتر و النگو بریده و خارج می‌شود. به همین دلیل كل لباس‌ها حتی لباس زیر قبل از ورود به زایشگاه و اتاق عمل خارج و لباس بیمارستان یا اتاق عمل پوشانده می‌شود.

6 ـ در مواردی كه باردار استرس زیادی دارد، شب قبل از عمل مصرف یك عدد آرام‌بخش مثل دیازپام توصیه می‌شود. در مورد مراقبت‌های پس از عمل، هفته آینده بحث می‌شود.

دكتر ثریا عالمی - جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان

منبع: جام جم آنلاین

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.