بیماری ویروسی زونا واگیردار نیست

سلامانه :عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم (عج)، گفت: بیماری ویروسی ˈزوناˈ واگیردار نیست اما مبتلایان به این بیماری باید در ارتباط با زنان باردار و کودکان کم سن و سال احتیاط کنند.


«مسعود داودی» در گفت و گو با ایرنا، افزود: بیماری زونا در اثر ویروسی به نام ˈواریسلازوسترˈ که جزء ویروس های تبخالی است اما متفاوت از ویروس تبخال است، بروز می کند.

وی با بیان اینکه این ویروس در سنین پایین تر با عنوان آبله مرغان بروز می کند، افزود: این ویروس با مشاهده ضایعات ریز تاولی خارش دار قابل تشخیص است چرا که یکی از ویژگی های آن تاول های ریزی است که بعد از بهبودی به شکل گودال یا اکسار باقی می ماند.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: این بیماری بعد از مدتی با سیستم های دفاعی بدن کنترل می شود اما چون سیستم دفاعی بدن قادر نیست، این بیماری را کامل از بین ببرد، ویروس ها داخل گره های عصبی محبوس می شوند.

داودی گفت: سیستم دفاعی بدن در عین حال که نمی تواند کاملا آنها را از بین ببرد، اما در بیشتر موارد آن ها بخوبی مهار می شوند.

وی تاکید کرد: ویروس بیماری زونا در افرادی که قبلا به این بیماری مبتلا شده اند در شرایطی که سیستم دفاعی بدن بنابه دلایلی ضعیف شود به عنوان مثال دچار آنفلوآنزا، بیماری های عمومی و ضعیف کننده بدن شوند یا سن بالایی داشته باشند، دوباره فعال خواهد شد اما در مرحله بازگشت، مسیر حرکت ویروس در رشته های عصبی خواهد بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم اضافه کرد: این ویروس در مسیر بازگشت بیماری، در گره های عصبی که نزدیک نخاع قرار دارند، جای می گیرد و از طریق فیبر های عصبی به سطح پوست راه می یابند اما وارد گردش خون نمی شوند.

داودی ادامه داد: اکثر مواقع بیمار قبل از ظاهر شدن ضایعات پوستی از درد و سوزش در ناحیه ای که قرار است زونا ظهور کند، شکایت دارد، طی دو سه روز قبل از بروز ضایعات پوستی این حالت ایجاد می شود و چون هنوز ضایعات پوستی بروز نکرده، باعث سردرگمی در تشخیص بیماری شده به گونه ای که در بسیاری از مواقع دردهای ناشی از زونا با درد دیسک کمر، آرتروز، قلب، کلیه و سایر دردها اشتباه می شود.

وی تصریح کرد: اما از آنجا که ضایعات پوستی بعد از چند روز از بروز دردها، ظاهر می شود، این بیماری قابل تشخیص خواهد بود.

داودی گفت: شایع ترین مناطقی که این ضایعات بروز می کند در نواحی بین دنده ای و ناحیه سینه است و از ویژگی های مهم زونا که در تشخیص این بیماری بسیار کمک کننده است، خطی بودن ضایعات است به گونه ای که ضایعات پوستی گروه گروه همراه با تاول های ریز در یک امتداد و در مسیر یک فیبر عصبی قرار می گیرند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.