عرضه هزار فرآورده طبیعی و سنتی دارای مجوز در کشور

سلامانه :مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو از عرضه حدود یک هزار فرآورده طبیعی و سنتی دارای مجوز در کشور خبرداد.

به گزارش ایرنا، دکتر امیرحسین جمشیدی در دومین همایش ملی طلای سبز (فراورده های طبیعی و سنتی) افزود: از آغاز عرضه فرآورده های طب سنتی ایران در سال 85 تا مردادماه سال جاری تاکنون برای 996 فرآورده طبیعی و سنتی مجوز تولید و عرضه در سازمان غذا و داور صادر شده است.

وی اضافه کرد طبق آمار سازمان جهانی بهداشت ، 25 درصد داروهای مدرن از طب سنتی و فرآورده های طبیعی مشتق شده اند.

جمشیدی ادامه داد: سازمان غذا و دارو به تولید کنندگان انواع فرآورده های طبیعی ، سنتی، بسته بندی گیاهان دارویی، داروهای حاوی اسانس و فرآورده های طب مکمل، مجوز فعالیت اعطا کرده است.

جمشیدی که سرپرست دفتر نظارت بر فرآورده های مکمل و غذاهای ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز هست، گفت: 280 عصاره اسانس ، 288 فرآورده طب سنتی و 92 شرکت فعال در زمینه فرآورده های طبیعی از سازمان غذا و دارو مجوز تهیه، توزیع و تولید فرآورده های طبیعی، دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه یک هزار و 400 گونه گیاه در کشور در بخش دارویی شناسایی شده است، افزود: از این تعداد 284 گیاه در فرآورده های دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو گفت: با همت تولیدکنندگان بیش از 200 فرآورده از این سازمان مجوز گرفته اند و امسال در نظر داریم که آمار مربوط به سال گذشته را افزایش دهیم.

جمشیدی خاطرنشان کرد 92 شرکت در زمینه تولید فرآورده های طبیعی فعالیت می کنند که بیشترین فرآورده طبیعی با 71 شرکت تولید کننده مربوط به سرماخوردگی و سرفه و کمترین فرآورده نیز برای ناراحتی های پوستی است.

مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو یادآور شد: آیین نامه تهیه و عرضه فرآورده های طب سنتی ایران در سال 85 مصوب و ابلاغ شد؛ در سال های اخیر تنوع دسته جات درمانی داروهای طبیعی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو افزایش یافته است.

جمشیدی گفت: امروز طب سنتی و طب مکمل و جایگزین بر اساس رویکرد جوامع و ضرورت علمی و اقتصادی به دلیل توصیه های مکرر سازمان جهانی بهداشت در حال توسعه است و با توجه به تنوع آب و هوایی و گستردگی پوشش گیاهی در ایران امیدواریم با انجام تحقیقات علمی و کاربردی، جایگاه واقعی خود را در حوزه داروهای طبیعی به دست آوریم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.