قرص برنج از بازار جمع آوری می شود

سلامانه : رییس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش شمار مسمومیت و مرگ و میر با قرص برنج گفت: این سازمان با همکاری نیروی انتظامی اقدام به جمع آوری قرص برنج در سطح عطاری ها و مراکز فروش می کند.

دکتر ˈطلعت قانعˈ روز شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان این که سال گذشته فروش قرص برنج در عطاری ها ممنوع بوده، افزود: امسال این سختگیری ها جدی تر می شود.

وی از بسته بندی و عرضه نوع جدیدی از قرص برنج در کشور خبر داد و گفت: از این پس بسته بندی و عرضه این محصول به گونه ای خواهد بود که مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

وی اظهار داشت: قرص برنج که جزو سموم دسته بندی می شود متاسفانه طی چند سال اخیر مصرف آن سیر صعودی داشته است. 

وی با بیان اینکه نیمی از مرگ و میر ناشی از مسمومیت، مربوط به مصرف قرص برنج است، اظهار داشت: از میان 933مورد مسمومیت مراجعه شده به بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم در تهران در سال 90، 391 مورد آن اختصاص به مسمومیت با قرص برنج بوده که با توجه به ممنوعیت خرید و فروش این سم در سطح عرضه و قاچاق بودن آن ، تعداد مسمومین قابل توجه است.

وی گفت: از سال 89 تا 91به ترتیب شش هزار و 35نفر و شش هزار و 176و پنج هزار و 414نفر ازهموطنان در اثر بروز مسمومیت ها جان باخته اند که بیشترین علت این مسمومیت ها یعنی 50 تا 60 درصد ناشی از سوء مصرف مواد مخدر است.

رییس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو تصریح کرد رتبه بندی مرگ و میر با 15تا 25درصد در پی مصرف انواع سموم از قبیل قرص برنج، سموم دفع آفات نباتی، الکل، جونده کش ها، سیانور و دیگر سموم بوده که از این میان قرص برنج (نیمی از موارد) سموم دفاع آفات نباتی و الکل جلودار مسمومیت های منجر به مرگ هستند.

قرص برنج که اسم علمی آن ˈقرص فسفید آلومینیومˈ و اسم فرنگی آن ˈسلفوسˈ است، ماده ای است با ترکیب فسفید که بصورت قرص های 3گرمی، به رنگ خاکستری تیره در بسته های استوانه ای، به میزان 10 قرص در هر بسته عرضه شده و با قیمتی نازل فروخته می شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.