دیابت علت ۶۰درصد مرگ و میرها

سلامانه :سالانه 60 میلیون مرگ در جهان اتفاق می افتد كه 60 درصد آن به علت بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری غیرواگیر دیابت است.


به گزارش وب دا؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یزد در اولین جشنواره و همایش مردمی دیابت با اشاره به روز جهانی و اهمیت بیماری دیابت اظهاركرد: دیابت به عنوان بیماری قرن حاضر به سرعت در دنیا و بالطبع در كشور و استان یزد در حال افزایش است بنابراین باید با تدابیر مناسب و همكاری مردم از پیامدها و عوارض ناتوان كننده آن برای بیمار پیشگیری كنیم.


دكتر محمد حسن لطفی ادامه داد: بیماری های غیرواگیر مثل بیماری دیابت به توجه به رشد اقتصادی و رفاهی مردم در حال افزایش است، به عبارتی سالانه 60 میلیون مرگ در جهان اتفاق می افتد كه 60 درصد آن به علت بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری غیرواگیر دیابت است.


وی با اشاره به شیوع بالای دیابت در استان یزد گفت: طبق آخرین آماردر استان یزد حدود 25 درصد جمعیت بالای 30سال یزدی ها به بیماری دیابت مبتلا هستند یا در معرض خطر این بیماری قراردارند.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یزد با اشاره به هزینه های وارده بیماری دیابت به نظام سلامت خاطرنشان كرد: در جهان سالانه 4 میلیارد دلار هزینه مستقیم و غیرمستقیم نظیر هزینه های دارویی، درمانی و غیره از این بیماری به نظام سلامت وارد می شود كه این مهم در تولیدكشور تاثیر به سزایی دارد.


وی با تاكید بر افزایش اگاهی و تغییر نگرش مردم در مورد دیابت گفت: بیماری دیابت تنها یك بیماری نیست بلكه علت بروز و ایجاد بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری قلبی و عروقی، چشم، مغز است و از سوی دیگر بسیاری از اندام های بدن را نیز درگیر می كند بنابراین این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یزد اظهار امیدواری كرد: با كمك مردم و بخش خصوصی برنامه عملیاتی جهت افزایش آگاهی مردم و پیشگیری از بروز دیابت در استان یزد طراحی خواهیم كرد تا در آینده شاهد كاهش بروز و شیوع آن در این استان باشیم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.