دلایل ناباروری در دنیای مدرن چیست؟

دلایل ناباروری در دنیای مدرن چیست؟

دكتر "زهرا امَن زاده" گفت: در ایران 40 درصد مردان و 40 درصد زنان، 100 درصد هر دو در ناباروری زوج موثر هستند و 10 درصد از زوج ها هم بدون علت توانایی باروری ندارند.
دكتر امن زاده مهم ترین عامل باروری یك زوج را سن آنها اشاره و تصریح كرد: میزان باروری زنان زیر 25 سال 80 درصد است و در زنان 35 سال به بالا به كمتر از نصف می رسد كه محدود شدن تعداد تخمك ها نشان دهنده كاهش باروری و افزایش خطر ناهنجاری های مادرزادی است.

وی گفت: در مردان نیز شانس باروری بالای 35 سال نصف مردان زیر 35 سال است و بعد از 55 سال كاهش باروری بسیار قابل توجه است كه افزایش ناهنجاریهایی كروموزومی در فرزندان نیز دیده می شود.

وی افزود: هر كدام از این معایب را می توان از طریق سونوگرافی ساده- داپلر- چند بعدی- لاپاراسكوپی- هیترو سكوپی- اسپرموگرام- سیتوسكوپی و ... تشخیص داد و در برای درمان اقدام كرد.

این متخصص زنان و زایمان، عامل بسیار مهم در ناباروری مردان را آلودگی محیطی ناشی از زباله های صنعتی مانند آلودگی هوا و وجود سرب دانست كه كاهش و ضعف اسپرم را به دنبال دارد.

خانم دكتر امن زاده گفت: می توان علاوه بر درمان های بالینی، دگرگونی در شیوه ی تغذیه و رژیم های غذایی را در بهبود كیفیت و كمیت اسپرم ها موثر دانست.

وی افزود: ویتامین ها و آنتی اكسیدان های موجود در میوه و سبزی ها- حبوبات و غلات قدرت باروری را در مردان افزایش می دهد.

این متخصص همچنین مصرف مكمل های روی ویتامین C، اسیدفولیك را نیز برای باروری توصیه كرد.
وی افزود: همچنین استفاده از شنبلیله، گزنه، تمشك، فلفل قرمز، سیر، پیاز، اسفناج، گلكم، موز و انبه در باروری بسیار موثر است.
دكتر امن زاده، ترك استعمال دخانیات و الكل را نخستین گام برای درمان باروری الزامی دانست.

وی افزود: نیكوتیـــن، توانایی بدن را در تولید استروژن (هورمون تنظیم كننده تشكیل فولیكون و تخمك گذاری) كاهش می دهد و سلول های تخمك گذاری را در مقایسه با ناهنجاری های ژنتیكی مستعد می كند.

این متخصص گفت: 12 درصد علت ناباروری ها، وزن اندك یا اضافه وزن در خانم هاست. زیرا علاوه بر اندام های اولیه جنسی كه تولید استروژن می كنند وجود سلول های چربی نیز تولید بیش از اندازه ی آندروژن (بافت مخاط رحم) را سبب شده و كاهش باروری را منجر می شود.

وی افزود: چربی اندك هم تولید ناكافی استروژن و اختلال در سیكل قاعدگی را به دنبال دارد. پس وزن كم یا اضافه وزن منجر به سیكل های نامنظم را كه موجب ناكافی بودن تخمك گذاری می شود به وجود می آورد.

دكتر زهرا امن زاده با موفق ارزیابی كردن روش های درمان ناباوری و جراحی های اندام های تولید مثل در كشور، گفت: جای نگرانی وجود ندارد زیرا دو سوم افراد ناباروری كه درمان می شوند، بچه دار شده اند.
همچنین پژوهشگران دریافتند امواج موبایل، لپ‌تاپ‌ و خوردن سوسیس و كالباس در ناباروری افراد به ویژه مردان نقش عمده ای دارد.

مصرف الكل هم به ویژه در مردان موجب ضعف قوای جنسی می شود و قدرت باروری آنان را كاهش می دهد. مصرف مزمن و زیاد مشروبات الكلی موجب اضطراب، عصبانیت و تند خویی، تحریك پذیری دلیریوم، ترمنس و دپرسیون سیستم اعصاب مركزی می شود. از هم پاشیدگی زندگی خانوادگی، شغل و اجتماعی به طور كلی اعمال ضد اجتماعی و زوال ابعاد شخصیتی در نتیجه ادامه مصرف مشروبات الكلی پدیدار می شود.

استفاده از مشروبات الكلی در دوران بارداری موجب ایجاد ناراحتی های جدی و غیر طبیعی شدن نوزاد می شود. زنان بارداری كه در دوران بارداری به حد زیاد مشروب می نوشند، یا تحت تاثیر همسر الكلی خود قرار گرفته اند ممكن است كودكان غیر طبیعی با نقیصه های ذهنی یا جسمی به دنیا آورند.

منبع: شبکه خبر

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.