چاقی، مهم‌ترین علت پنهان زانو درد ایرانی‌ها

سلامانه :دکتر محمود معتمدی متخصص ارتوپد و فوق تخصص جراحی زانو در یادداشتی اختصاصی برای شفقنا زندگی؛ صافی کف پا را از شایع ترین علل بروز کمر درد و زانو درد در جامعه عنوان کرد و  نوشت: با توجه به شیوع بیش از حد کمر درد و زانو درد در جامعه ما، می توان گفت ریشه بسیاری از کمر دردها در افراد از صافی کف پا نشات می گیرد.

صافی کف پا که موجب تشدید درد در ناحیه کمر و زانو می شود در 90 درصد افراد ریشه ژنتیکی دارد بنابراین والدین باید توجه داشته باشند کودکان خود را در زمان راه افتادن به پزشک ارتوپدی  مراجعه دهند تا در صورت مشاهده چنین مواردی، از کفش های مخصوص با کفی مناسب استفاده شود.

بسیاری از خانواده ها به صافی کف پا و همچنین الگوی پرانتزی پای بچه های خود اهمیت چندانی نمی دهند

بسیاری از خانواده ها به صافی کف پا و همچنین الگوی پرانتزی پای بچه های خود اهمیت چندانی نمی دهند که البته این بی اهمیتی در بسیاری از موارد از ناآگاهی آنها نشات می گیرد این در حالی است که کودکان دارای چنین مشکلی، اگر از همون ابتدا به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنند در بزرگسالی گرفتار عوارض ظاهری و همچنین فیزیولوژیکی آن نخواهند شد.

عوارض عدم درمان ساییدگی مفصل زانو

در صورتی که ساییدگی مفصل زانو در هنگام طفولیت درمان نشود فرد دچار ساییدگی زودرس، آرتروز و خرابی مفصل زانو خواهد شد و  عدم درمان ساییدگی زانو موجب می شود، که این بیماری در روند کارهای روزمره فرد تاثیر گذار باشد و  نتواند به درستی آن را انجام دهد.

در واقع  زاویه دار شدن بیش از اندازه زانو از علل عمده زانو درد به شمار می رود که بر این اساس محور ران نباید به هیچ عنوان در امتداد محور ساق پا باشد، در غیر این صورت پا کج و ماوج شده و این امر بروز زانو درد را در افراد به دنبال خواهد داشت، و اگر چه ساییدگی مفصل زانو بیشتر علت مادرزادی دارد اما استفاده بیش از اندازه از زانو  نظیر روی آوردن به ورزش هایی کوهنوردی، تردمیل، دوچرخه سواری و بدنسازی بر شدت درد آن می افزاید.

مبتلایان به زانو درد ورزش سالم را از برنامه های خود حذف نکنند

البته افراد نباید تصور کنند کسانی که زانو درد دارند نباید ورزش کنند در واقع عدم استفاده از زانو نیز می تواند درد آن را افزایش دهد و ورزش نکردن و بی توجهی به آن می تواند منجر به زانو درد در آنها می شود بنابراین بیماران باید با مشورت پزشک از ورزش های اصولی درد زانوی خود را به سمت بهبود پیش ببرند.

نرم شدن غضروف استخوان های تشتک پا از علایم زانو درد در افراد است و کسانی که قبل از سن بلوغ دارای زانوهای کج و ماوج هستند می توانند با پوشیدن کفش های مخصوص یا گچ گرفتن نسبت به درمان آن اقدام کنند.

چاقی یکی از علت های پنهان زانو درد در افراد

در واقع با توجه به شیوع چاقی در بین ایرانیان می توان گفت افزایش وزن نیز به دلیل ساییده و ضعیف شدن غضروف استخوان تشتک پا می تواند از دیگر دلایل ساییده شدن تشتک پا شود که در این صورت باید در تقویت عضله چهار سر حساس باشیم تا شاهد درد زانو در افراد نشویم و افرادی که دارای اضافه وزن هستند باید درصدد کاهش وزن خود باشند، حرکاتی که موجب افزایش درد زانو در افراد می شود و همچنین از تنبلی بیش از اندازه بپرهیزند. تا از این طریق موجب تقویت عضلات چهار سر شوند.

آرتروز و ساییدگی زانو مختص بزرگسالان نیست جوانان بیشتر با این بیماری مبتلا هستند

در ادامه این یادداشت ذکر شده است؛ البته نباید تصور کرد آرتروز و ساییدگی زانو پدیده ای مختص میانسالی و پیری است بلکه زانو درد از جمله بیماری هایی است که سن خاصی را  نمی شناسد و  امروز جوانان بیشتر با زانو درد درگیر هستند، که باید توجه داشت، تغیر شکل ایجاد شده در زانو، نشستن به صورت چهار زانو، عدم استفاده از دستشویی فرنگی، وزن زیاد و کارکشیدن بیش از حد از زانو از مهم ترین علل بروز آرتروز و ساییدگی زودرس در بین جوانان است.

تعویض مفصل زانو در سنین پایین توصیه نمی شود

امروزه مراجعه جوانان با مشکل زانو یا ستون فقرات به متخصصان ارتوپد افزایش یافته است این در حالی است که تعویض مداوم مفصل های مصنوعی به دلیل پایان یافتن عمر طبیعی آن در افراد با سن کم، شل یا لق شدن مفصل به دلیل انجام فعالیت های زیاد این دسته از افراد از دلایل عمده عدم تعویض مفصل در افراد با سن پایین تر خواهد بود و بهتر است افراد با سنین پایینتر وجوانان از تعویض مفصل زانو چشم بپوشند.

شنا از زمان کودکی مانع زانو درد خواهد شد

شنا از زمان کودکی موجب تقویت بافت زانو و مانع از زانو درد در سنین بالاتر می شود و در کشورهای آسیای جنوب شرقی و ژاپن کودکان از بدو تولد شنا می کنند که این امر مانع  ابتلای افراد به زانو درد خواهد شد که در ایران به این موضوع توجه زیادی نمی شود و افراد معمولا از سنی این ورزش را  شروع می کنند که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. و البته باید توجه داشت برخی از افراد در سنین پایین تر از 15 سالگی به ورزش های رزمی نظیر وزنه برداری، فوتبال، والیبال وبسکتبال می پردازند که این امر موجب درد زانو در دوره نوجوانی  وجوانی خواهد شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.