مهمترین نكات تغذیه ای در زمان اسهال كودكان

دكتر فریبا شیروانی، فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به شیوع بالای بیماری های عفونی در فصل تابستان گفت: اسهال و استفراغ مهترین علامتی است كه در كودكان هنگام ابتلا به باكتری یا ویروس بروز می كند.

وی با اشاره به خطر كم آبی در كودكان، در خصوص علایم شایع ابتلا به بیماری های عفونی افزود: كودك در ابتدا دچار تب خفیفی می شود و پس از آن تهوع و استفراغ شروع می شود.

دكتر شیروانی با تاكید بر اینكه خانواده ها باید از خوراندن مواد شیرین به كودكان جدا خودداری كنند تصریح كرد: خانواده ها معمولاً هنگام بروز اسهال به كودكان چای و نبات می دهند ، ولی خوراندن هر گونه مواد شیرین مانند چای و نبات و آب میوه موجب تشدید اسهال و بدتر شدن علایم بیماری می شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با تاكید بر اینكه ORS بهترین محلول جبران كننده ی مواد از دست رفته ی بدن در كودكان اسهالی است گفت: اگر كودكی در اثر اسهال دچار كم آبی شده باشد محلول ‌ORS بهترین ماده ای است كه موجب بهبودی وی می شود.

وی در ادامه افزود: اگر كودك طعم ORS را دوست ندارد مادر می تواند بجای آن، یك قاشق مربا خوری ماست را با مقدار كمی نمك در نصف لیوان آب حل كند و هر پنج دقیقه یك قاشق مرباخوری از آن را به كودك بدهد و اگر كودك دچار تهوع و استفراغ شدید استف می تواند هر 10 دقیقه یك قاشق از این محلول را به او بخوراند.

دكتر شیروانی تاكید كرد: این كار تا قبل از رساندن كودك به پزشك یا در مواردی است كه دسترسی به پزشك امكانپذیر نیست.

این فوق تخصص بیماری عفونی اطفال یادآور شد: سوپ مرغی كه با سینه مرغ و كمی سیب زمینی و هویج و نمكف بدون سیزیجات پخته می شود نیز برای جلوگیری از كم آبی بدن در كودك مبتلا به اسهال بسیار مفید است ولی مصرف نوع آماده ی خریداری شده در كودك توصیه نمی شود.

دكتر شیروانی خاطر نشان كرد: نباید والدین با مصرف خودسرانه داروهای ضد اسهال مانع از اسهال كودكان شوند چون با كار كردن شكم كودك عامل میكروبی كه وارد بدن او شده از روده ها خارج می شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.