باکتری‌ها چه موقع مرگبار می‌شوند؟

سلامانه :باکتری‌ها موجودات اجتماعی نیستند اما از سیستم مشترکی برخوردارند که بر اساس آن می‌دانند چه زمان به نوعی کشنده تبدیل شوند.

به گزارش ایسنا، باکتری‌ها به دلیل برخورداری از سیستم سیگنال‌دهی خاص به نام «سنجش حدنصاب» در زمان معین تاثیر مرگبار پیدا می‌کنند.

باکتری، موجودی تک سلولی است که می‌تواند احساس کند چه زمانی جمعیت گونه‌شان به تعداد میلیونی رسیده و سپس به موجودی کشنده تبدیل می‌شود. این سیستم سیگنال دهی، باکتری را از شکل بی ضرر به بیماری‌زا و یا در حالت عکس از نوع مضر به مفید تبدیل می‌کند.

متخصصان دانشگاه ویسکانسین برای بررسی این فرآیند ترکیب‌های مصنوعی را ساختند که از عملکرد سیستم سیگنال دهی «سنجش حدنصاب» تقلید می‌کند و مانع می‌شود که سیگنال طبیعی یک باکتری به پروتئینی خاص در بدن موجود زنده پیوند بخورد. این متخصصان تاکید کردند که اگر بتوان از فعالیت طبیعی سیگنال‌دهی باکتری جلوگیری کرد این وضعیت می‌تواند در مقابله با تاثیر بیماری‌زایی باکتری موثر باشد. در ادامه متخصصان بخش‌های کلیدی پروتئین مورد نظر را یک به یک تغییر دادند.

«هلن بلک ول»، متخصص ارشد این مطالعه گفت: در صورتیکه این بخشی از پروتئین مهم باشد، تغییر آن تاثیر قابل توجهی بر فعالیت سیستم سیگنال دهی باکتری خواهد داشت.

به گفته بلک ول،‌ ایجاد این تغییرات کوچک در پروتئین‌ می‌تواند یک ترکیب را از بازدارنده به فعال کننده یا بالعکس تبدیل کند. این نشان می‌دهد که کنترل سیستم هشداردهی بیش از تصورات فعلی، یک مکانیسم تنظیم شده است. سیستم هشداردهی «سنجش حدنصاب» در اکثریت باکتری‌ها وجود دارد. بنابراین کمتر از 100 باکتری نمی‌توانند بدن موجود میزبان را از پای درآورند اما در صورتی که تعداد آن‌ها میلیونی شود به راحتی می‌توانند بدون آنکه در این فرآیند آسیب ببینند بر سیستم ایمنی بدن غلبه کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیچر ورلد نیوز، متخصصان با آگاهی یافتن از این تغییر می‌توانند آنتی بیوتیک‌های موثرتری را تولید کنند که به جای تلاش برای از بین بردن میکروب‌ها سیستم سیگنال دهی «سنجش حدنصاب» در آنها را مختل کنند و در نتیجه خاصیت بیماری‌زایی آنها را از بین ببرند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.