واکسن‌های سیاه سرفه ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته

سلامانه :دبیر اجرایی دهمین کنگره عفونی اطفال با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته واکسنی که برای سیاه سرفه استفاده می‌شود، عوارض کمتری داشته و مصونیت بیشتری ایجاد می‌کند، گفت: هرچند به دنبال واکسیناسیون سیاه سرفه، مرگ و میر ناشی از این بیماری به صورت چشمگیری کاهش یافته اما این موضوع به معنی کنترل صد در صدی این بیماری نیست.

به گزارش ایسنا ، دکتر پرویز طباطبایی در نشست خبری دهمین کنگره عفونی اطفال با بیان اینکه انجمن بودجه دولتی خاصی ندارد، گفت: منابع مالی انجمن توسط شرکت‌های مختلف در جلساتی که به طور ماهانه تشکیل می‌دهیم، تامین می‌شود.

وی ادامه داد: در این کنگره شرکت کنندگان از شهرها و استان‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند و سعی بر این است که مطالب تازه را عنوان کنیم. انجمن ماهانه جلساتی در بیمارستان‌های مختلف تشکیل و در مورد بیماری‌هایی که بغرنج هستند صبحت کرده و آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به بیماری سیاه سرفه در اطفال، گفت: واکسن سیاه سرفه در دو، چهار، شش و 18 ماهگی و سپس در چهار تا شش سالگی کودک تزریق می‌شود و بعد از آن در ایران تزریق نمی‌شود.

طباطبایی افزود: در گذشته تعداد مرگ و میر به دلیل سیاه سرفه زیاد بوده و خوشبختانه با مصرف واکسن آن، در سال‌های اخیر تا حدودی کنترل شده اما این به معنای کنترل صد در صدی آن نیست. البته استراتژی واکسیناسیون در کشورهای مختلف متفاوت و بر اساس درآمد دولت است. در کشورهای پیشرفته واکسنی که برای سیاه سرفه استفاده می‌شود، عوارض کمتری داشته و مصونیت بیشتری را ایجاد می‌کند.

طباطبایی با بیان اینکه در آینده احتمال تغییر استراتژی واکسیناسیون و تغییر در واکسن سیاه سرفه وجود دارد، گفت: با توجه به برنامه ملی واکسیناسیون کشور، سیاه سرفه به نحو چشمگیری کمتر شده و به مراتب نسبت به گذشته میزان کمتر مرگ و میر را به دلیل این بیماری شاهد هستیم. امیدواریم این وضعیت در آینده با تشویق مردم به انجام واکسیناسیون بهتر شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.