پنج درصد داروهای تجویزی تا پایان برنامه پنجم بایدپایه گیاهی داشته باشد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه باید پنج درصد داروهای تجویزی توسط پزشكان پایه گیاهی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، دكتر 'نسرین سلطانخواه'  در نشست خبری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ضمن اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر تنها دو درصد از داروهای تجویز شده توسط پزشكان پایه گیاهی دارند .

وی اظهار داشت: تعداد داروهای گیاهی كه از وزارت بهداشت مجوز گرفته بودند تا سال 85 تنها 200 قلم بود كه در سال‌های اخیر این تعداد به 700 قلم افزایش یافته است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: در صورتی كه داروها و فرآورده‌های گیاهی در فهرست بیمه‌گذاران قرار گیرد این امر باعث می‌شود تجویز این نوع داروها در نسخه‌های درمانی افزایش یابد و بازار تولید داروهای گیاهی نیز فعال‌تر شود.

سلطانخواه همچنین از ایجاداطلس گیاهان دارویی 17 استان كشور خبر داد وافزود: این اطلس ها توسط ستاد توسعه پژوهش و كاربرد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد كشاورزی تهیه و مراحل نهایی خود را طی می‌كند.

وی افزود: تا پایان امسال اطلس گیاهان دارویی بقیه استان‌های كشور نیز تهیه و نهایی می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور موضوع طب ایرانی – اسلامی و احیای طب سنتی از تاكیدات رهبر معظم انقلاب دانست و اظهار داشت: بر این اساس ستاد توسعه پژوهش و كاربرد گیاهان دارویی و طب ایرانی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شده كه این ستاد حدود سه سال است كه فعالیت خود را آغاز كرده است.

سلطان‌خواه با بیان اینكه 70 درصد داروهای كشورهایی مانند آلمان و سوئد پایه گیاهی دارد گفت: در تجارت جهانی تجارت گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی طی سال‌های گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر گردش مالی تجارت گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی سالانه 40 تا 60 میلیارد دلار است كه پیش‌بینی می‌شود این میزان تا سال 2050 به پنج هزار میلیارد دلار افزایش یابد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: میزان صادرات داروها و فرآورده‌های طبیعی كشور فقط 100 میلیون دلار است و ایران در عرصه صادرات داروها و فرآورده های طبیعی و گیاهی می بایستی حضور جدی تری داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر گیاهان دارویی كشور به صورت فله‌ای صادر می‌شود كه لازم است با استفاده از دانش و فناوری صادرات گیاهان دارویی به صورت محصولات باشد تا از این طریق ارزش افزوده این صادرات نیز در كشور افزایش یابد.

سلطانخواه ابراز امیدواری كرد كه بتوان با استفاده از دانش و فناوری می‌توانیم میزان صادرات داروها و فرآورده‌های طبیعی و گیاهی كشور را افزایش داد.

در حال حاضر از 13 اقلیم شناخته شده در جهان ایران دارای 11 اقلیم است و هشت هزار گونه گیاهی در ایران رویش می شوند كه این رقم بیشتر از قاره سبز اروپاست.

وی اظهار داشت: همچنین دو هزار و 100 گیاه باخاصیت دارویی، آنتی باكتریال، عطری و مكمل در كشور شناساییی شده است كه قرار است این رقم به 2 هزار و 600 گونه برسد.

نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران 21 تا 24 خرداد ماه در مصلی امام خمیمین (ره) برگزار می شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.