ابولا خطری برای صلح و امنیت جهان

سلامانه : شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مبارزه با همه‌گیر شدن بیماری ابولا در نیویورک جلسه‌ای فوق‌العاده تشکیل داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تشکیل جلسه‌ای فوق‌العاده تصمیم به اجرای مأموریتی ویژه برای مبارزه با شیوع بیماری ابولا گرفته است. دبیر کل سازمان ملل این بیماری را "خطری برای صلح و امنیت جهان" خوانده است. 

سازمان ملل متحد قصد دارد برای مبارزه با شیوع بیماری ابولا مأموریتی ویژه برای اعزام به کشورهای درگیر در غرب آفریقا ترتیب دهد. 

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مبارزه با همه‌گیر شدن بیماری ابولا در نیویورک جلسه‌ای فوق‌العاده تشکیل داد.‌بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد پس از این نشست بیماری ابولا را "خطری برای صلح و امنیت در جهان" خواند. 

کلاودیا روت، معاون رئیس مجلس آلمان از حزب سبز‌ها نیز در این باره گفت: جامعه بین‌المللی، از جمله دولت آلمان در رابطه با این بحران تا کنون کاملا شکست خورده است. 

شورای امنیت با نشست شبانگاه پنج‌شنبه برای نخستین بار در تاریخ خود برای مقابله با شیوع یک بیماری تشکیل جلسه داده است.‌بان کشورهای جهان را فراخواند تا بیش از پیش برای غلبه بر این بیماری تلاش کنند. 

سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که در ۶ ماهه پیش رو دست کم یک میلیارد دلار برای مقابله با فراگیری این بیماری که بیش از همه کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون را درگیر کرده نیاز دارد. 

مارگارت چان، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، شمار قربانیان این بیماری بسیار بیشتر از آمار ارائه‌شده رسمی است. به گفته او، ۵۵۰۰ مبتلا به ابولا و ۲۵۰۰ مورد مرگ بر اثر آن آمار واقعی نیست و آمار واقعی بسیار بالا‌تر از این است. 

مأموریت ویژه‌ای که شورای امنیت تصمیم به اجرای آن گرفته است باید جلوی گسترش این بیماری را گرفته و زمینه‌ای فراهم کند که مبتلایان به بهترین وجه ممکن درمان شوند. به علاوه، خدمات مربوط به این مأموریت تنها در کشورهایی انجام خواهد شد که نه تنها درگیر این بیماری شده‌اند بلکه از ثبات و امنیت کافی برخوردارند. 

جزئیات بیشتر این مأموریت و ابعاد آن فعلا اعلام نشده است. شورای امنیت قطعنامه مربوط به مأموریت یادشده که از حمایت ۱۳۱ کشور برخوردار است را به اتفاق آرا به تصویب رسانده است. 

روت، معاون رئیس مجلس آلمان به روزنامه "تاگس اشپیگل"، چاپ برلین گفته است، ابولا در غرب آفریقا به معنای "درد غیر قابل تصور، هزاران قربانی و ترس همه‌جا حاضر» است. به گفته او، اگر جامعه جهانی زود‌تر عمل می‌کرد، همه این‌ها قابل جلوگیری بود. روت دولت آلمان را متهم کرد و افزود، بودجه‌ای که الان وعده آن داده شده اقدامی دیرهنگام است و حداکثر می‌تواند "قطره‌ای به روی سنگی داغ" باشد. 

آلمان روز پنج‌شنبه اعلام کرد که بودجه مبارزه با ابولا را از ۵ به ۱۷ میلیون یورو افزایش خواهد داد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.