جوانان در معرض خطر آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد

سلامانه :رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران هشدار داد: تخمین زده می‌شود بطور غیر رسمی 100 هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز باشند که اعتیاد به مواد مخدر بویژه مواد صنعتی و روانگردان مهم‌ترین عامل ابتلای افراد به این بیماری است.

به گزارش ایسنا ، دکتر مینو محرز در این باره ادامه داد: آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد حدود 30 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند.

وی با هشدار به اینکه اعتیاد به مصرف مواد مخدر بویژه تزریقی باعث افزایش 10 برابری خطر تماس جنسی میان معتادان شده است، اظهار داشت: این موضوع منجر به بروز بیماری ایدز می‌شود که بسیاری از معتادان از ابتلا به این بیماری بی‌خبرند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مصرف مواد مخدر و روان‌گردان منجر به افزایش انرژی نمی‌شود بلکه برای بدن کشنده است و رفتارهای پرخطر جنسی و نامطمئن را به همراه دارد. ضروریست مسوولان و دست‌اندرکاران اجرایی کشور به این هشدارها توجه ویژه داشته باشند. جوانان در معرض خطر آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد هستند.

وی با بیان اینکه آموزش مهارت‌های زندگی بویژه نه گفتن باید از دوران مدرسه آغاز شود، تصریح کرد: بسیاری از جوانانی که در کشور به مصرف مواد مخدر روی آورده‌اند، از دوران مدرسه آموزش مهارت‌های زندگی را نداشتند. باید به کودکان، در مقابل شبکه‌های مافیایی مواد مخدر که هوشمندانه عمل می‌کنند، نه گفتن را یاد دهیم تا آنان در نوجوانی و جوانی آگاهانه عمل کنند تا معتاد نشوند.

این متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در این آگاهی دارند و باید وزارت آموزش و پرورش را همراهی کنند.

محرز، روند افزایش اعتیاد به مواد مخدر را در کشور سریع و بحرانی دانست و تاکید کرد: وظیفه ما و همه دستگاه‌ها این است که همکاری جدی را در رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر با ستاد داشته باشند، زیرا اعتیاد، بی بند و باری و افزایش بیماری‌های عفونی و هپاتیت را به دنبال دارد.

به گفته وی، این بیماری‌ها درمان خاصی ندارد و ضروریست برنامه‌های کاهش آسیب و پیشگیری از اعتیاد قوی‌تر شود، باید همه نگاه‌ها و برنامه‌ها را معطوف این کار کنیم.

محرز، تشکیل کمیته یا اتاق فکر ویژه در تمام سازمان‌ها برای اجتماعی کردن رویکرد مبارزه با مواد مخدر را مهم دانست و افزود: باید نهادهایی که در زمینه مسائل اجتماعی فعالیت می‌کنند، بخشی از بودجه خود را صرف مداخله در پدیده مبارزه با مواد مخدر کنند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: نهادها باید با تشکیل اتاق فکرهای ویژه در چارچوب ماموریت‌ها و مقدورات خود راهکارهای مبارزه با مواد مخدر را شناسایی کرده و به سهم خود برای تحقق آنها گام بردارند.

بنابر اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر، محرز در پایان خاطرنشان کرد: هدف مهم و اصلی در این راه باید حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در جهت مقابله با اعتیاد به مواد مخدر باشد و اگر عزم ملی در بحث پیشگیری، درمان و مبارزه وجود داشته باشد قطعا شاهد کاهش آسیب اجتماعی‌های خواهیم بود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.