کاهش کم‌خونی در کشور به علت غنی‌سازی آرد با آهن و اسید فولیک

سلامانه : مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: اجرای برنامه ملی غنی‌سازی آرد نان‌های لواش، تافتون و بربری با آهن و اسید فولیک باعث کاهش محسوس کم‌خونی در بین نوجوانان و بزرگسالان شده است.

 به گزارش فارس، به نقل از وزارت بهداشت، زهرا عبدالهی گفت: طبق بررسی ریز مغذی ها در سال 80 توسط دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، شیوع کم خونی در همه گروه های سنی در کشور مشخص شد و اقدامات و مداخلاتی در سطح کشور به منظور رفع کم خونی در همه گروه های سنی صورت گرفت.

 

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در جهت رفع کم خونی در کشور را، غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک عنوان کرد و افزود: برنامه غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک از سال 80 در استان بوشهر شروع شد و از سال 86 برنامه ملی غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک تدوین شد.

 

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ملی غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک، مقرر شد همه کارخانجات آرد بر اساس دستورالعمل، آرد تولیدی خود را با آهن و اسید فولیک غنی کنند و باید کیسه های آرد غنی شده برچسب آرد غنی شده با آهن و اسید فولیک است را داشته باشند.

 

عبدالهی همچنین با اشاره به گذشت 11 سال از اجرای برنامه غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک، گفت: بررسی مجدد ریز مغذی‌ها در سال91 در کشور، نشان داد که کم خونی به میزان چشمگیری در کشور درهمه گروه های سنی کشور کاهش یافته است.

 

عبدالهی با اشاره به اینکه از سال 80 تا 91 میزان کم خونی در گروه سنی 14 تا 20 سال، 58 درصد کاهش یافته است، افزود: از سال 80 تا 91 میزان کم خونی در گروه سنی 45 تا 60 سال، به میزان 26 درصد کاهش یافته است.

 

وی همچنین میانگین ذخیره آهن در بدن در این 11 سال را در گروه سنی 14 تا 20 سال، 50 درصد بیان کرد و گفت: در طی سال 80 تا91 میانگین ذخیره آهن در بزرگسالان (45 تا 60 سال) 37 درصد و در زنان باردار به میزان 65 درصد بهبود یافته است.

 

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه همچنین با اشاره به اینکه آرد نان سنگک به دلیل داشتن سبوس که دارای آهن است در برنامه غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک نیست، افزود: نان های فانتزی با آهن و اسید فولیک غنی نشده‌اند و فقط آرد خبازی که شامل نان های تافتون، بربری و لواش است با آهن و اسید فولیک غنی شده اند.

 

عبدالهی در ادامه یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در برنامه ملی غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک را برنامه آهن یاری هفتگی در دختران دبیرستانی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این برنامه همچنان در دبیرستان های دخترانه در حال اجرا است.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.