قد بلند نمی‌شوید، مگر این ورزشها را انجام دهید

سلامانه :داشتن قد بلند، شاید آرزوی خیلی ها باشد ولی رسیدن به آن برای همه اتفاق نمی‌افتد راهکارهایی برای رسیدن به قد بلند وجود دارد که البته نیاز به شرایطی هم دارد.

دکتر محمدتقی حولی ساز، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: تغذیه و ورزش از عوامل محیطی هستند که در سنین رشد و بلوغ قبل از اینکه فرد به بلوغ برسد، در افزایش قد، اثر دارند ولی آنچه که تعیین کننده قد فرد است، اطلاعات ژنتیکی است که از پدر و مادر به ارث می برد.

وی ادامه داد: قد یک فرد، از میانگین مجموع قد پدر و مادر در پسرها بلندتر و در دخترها کوتاه تر است، اگر فردی در سنین رشد تغذیه مناسب از نظر دریافت کلسیم و مواد پروتئینی نداشته باشد، دچار کوتاهی قد می‌شود و صفحات رشد زودتر بسته می شود، در مورد انجام ورزش‌های سنگین در سنین رشد استخوانی مانند وزنه برداری، به دلیل فشار به صفحات رشد استخوانی و بسته شدن زودتر این صفحات، احتمال اینکه فرد به رشد قدی ژنتیکی نرسد و کوتاه قدتر شود، وجود دارد.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: انجام ورزش و فعالیت‌هایی مثل بارفیکس، ژیمناستیک، یوگا و بطور کلی ورزشهای کششی، به تحریک صفحات رشد استخوانی کمک کرده و در افزایش قد در سنین بلوغ رشدی بی تاثیر نیست.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.