کم خونی‌های زنانه که مشکل ساز می‌شود

سلامانه : کم خونی از شایعترین مشکلات خانم‌هاست که در سنین خاصی بیشتر مشاهده می‌شود و در صورت عدم درمان، صدمات جبران ناپذیری بر فرد می‌گذارد.

سید رضا صفایی، فوق تخصص آنکولوژی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: از 3 ماهه دوم حاملگی به بعد، به دلیل رقیق شدن خون خانم‌ها، 1 تا 2 گرم هموگلوبین خون، کمتر از حد نرمال می‌شود که با مصرف قرص‌های آهن طی این دوران این مشکل قابل حل است.

وی ادامه داد: بیشترین کم خونی در خانم‌ها، ناشی از فقر آهن است خانم ها به دلیل حاملگی، زایمان و همچنین از دست دادن مقادیری خون در هر ماه، به کمبود آهن و کم خونی مبتلا می شوند و این مشکل شایع اکثر خانم‌هایی که در سنین باروری هستند، می‌باشد ضمن اینکه نوع تغذیه، میزان دریافت پروتئین در خانم‌ها نیز بر میزان کم خونی موثر است.

دکتر صفایی افزود: علائمی چون بی حالی، ضعف، رنگ پریدگی و تپش قلب از علائم شایع کم خونی فقر آهن در خانم ها است.

این فوق تخصص آنکولوژی اشاره کرد: یکی از علل نادر کم خونی در خانم‌ها، می‌تواند ابتلا به بیماری ژنتیکی سلیاک باشد بیماری سلیاک نوعی حساسیت نسبت به پروتئین موجود در گندم یا گلوتن است که فرد با استفاده از گندم و محصولات وابسته به آن، دچار مشکلات گوارشی مثل اسهال و از بین رفتن پرزهای گوارشی می‌شود در این حالت، جذب آهن اتفاق نمی‌افتد و بدن دچار کمبود آهن می‌شود، ضمن اینکه کمبود سایر مواد معدنی هم ممکن است ایجاد شود.

دکتر صفایی گفت: با مصرف مواد غذایی فاقد گلوتن، می‌توان عوارض خطرناک سلیاک مانند فقر آهن را هم کنترل کرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.