آموزش و پرورش فرهنگ ایثار و گذشت را به دانش‌آموزان بیاموزد

سلامانه : یک روانپزشک، ‌ایثار را در زمره رفتارهای سودمند اجتماعی دانست و گفت: در دین مبین اسلام «ایثار» یعنی چیزی را که انسان دوست دارد برای ارزش‌های خود ببخشد. بنابراین فردی که تا دیروز معامله‌گرانه رفتار می‌کرده است، امروز با خدا معامله می‌کند.

 علی باغبانیان در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به «خودمحوری» انسان اظهار داشت: وقتی کودک به دنیا می‌آید بر اساس ذهنیتی که دارد خود را مرکز جهان هستی می‌داند و فکر می‌کند همه کائنات در اراده او هستند. وقتی بزرگتر می‌شود متوجه می‌شود که دیگران نیز سهمی در این هستی دارند.

کودک چه موقع رفتار معامله‌گرایانه دارد

وی افزود: در این حالت کودک، خانواده و دوستان خود را در این هستی سهیم می‌داند، او بعدها که بزرگتر می‌شود، در سن 6 سالگی مهارت کمک کردن به دیگران را یاد می‌گیرد، منتها این کمک معامله گرایانه خواهد بود، بنابراین اگر چیزی بدهد برای گرفتن چیزهای بهتر است.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: کودک در حدود سن 9 سالگی به دلیل دوست داشتن چیزهایی را می‌بخشد یا به دیگران محبت می‌کند. در این سنین رفتارهای سودمند اجتماعی مانند کمک کردن به دیگران را می‌آموزد.

شهیدان با خدا معامله می‌کنند

وی گفت: در دین مبین اسلام «ایثار» یعنی چیزی را که انسان دوست دارد برای ارزش‌های خود ببخشد. بنابراین فردی که تا دیروز معامله‌گرایانه رفتار می‌کرده است امروز با خدا معامله می‌کند، در ایثار و شهادت فرد عزیزترین و مهم‌ترین دارایی خود که «جان» او است را در طبق اخلاص می‌گذارد.

این روانپزشک ادامه داد: گاهی رفتارهای ما موقعیتی است و گاهی نیز به صفات ما برمی‌گردد. وقتی فردی می‌خواهد جان خود را فدا کند انتظار و توقعی از دیگران ندارد که او را تحسین کنند. این اعتقادات در دیگر ادیان هم وجود دارد و برای وطن و ارزش‌های خود جانشان را تقدیم می‌کند، البته عالی‌ترین شکل ایثار در دین اسلام است چرا که ما معتقدیم شهیدان زنده هستند.

باب روحیه ایثار و فداکاری به همنوع را باز بگذاریم

این متخصص ح وزه بهداشت روان تاکید کرد: می‌توان باب روحیه ایثار و فداکاری به همنوع را باز گذاشت. به نظر می‌رسد این کار به دلیل جنبه فرهنگی دارد نیازمند همکاری همه جانبه رسانه است. رسانه باید فرهنگ ایثار و گذشت را به عموم جامعه آموزش دهند.

این روانپزشک تصریح کرد: رزمندگان ما طی 8 سال دفاع مقدس، نگذاشتند تا یک وجب از خاک پاک ایران جدا شود و این نشان می‌دهد که عرق ایرانیان به کشور، خاک و ارزش‌های آنها چقدر زیاد است.

پرورش مقدم بر آموزش است

وی خاطر نشان کرد: والدین، مربیان و معلمان آموزش و پرورش نقش مهمی در شکل‌دهی رفتارهایی که نشأت گرفته از ایثار است دارند. بنابراین باید پرورش را مقدم بر آموزش در نظر گرفت و نسبت به تربیت فرزندان با تدوین برنامه‌های پرورش اهتمام ورزیده شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.