پزشکان داروهای گیاهی را نمی شناسند

سلامانه : معاون طب سنتی وزیر بهداشت با انتقاد از ناآشنا بودن پزشکان با داروهای گیاهی گفت: استفاده از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و داروهای سنتی در آموزش پزشکی کشور گنجانده نشده است.

 دکتر «محمود خدادوست» در گفت وگو با ایرنا با تاکید بر اینکه استفاده از داروهای گیاهی در درجه اول نیازمند دانش است، افزود: متاسفانه پزشکان داروهای گیاهی را نمی شناسند و اگر پزشکان داروهای گیاهی را نشناسند نمی توانند آن را تجویز کنند.

وی تصریح کرد: اکنون 56 قلم داروی گیاهی دارای مجوز وزارت بهداشت و تحت پوشش بیمه بوده، اما مشکل اینجاست که پزشکان آنها را نمی شناسند و لازم است که پزشکان و دست اندرکاران حوزه سلامت را با ظرفیت داروهای گیاهی آشنا کنیم.

خدادوست گفت: وقتی پزشکان و مسوولان ذیربط با ظرفیت داروهای گیاهی آشنا شوند، آنگاه وزارت بهداشت در جهت تحت پوشش بیمه قرار دادن این داروها گام خواهد برداشت.

 

** تهیه بسته های آموزشی داروهای گیاهی ویژه پزشکان 

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه برای آموزش پزشکان در زمینه داروهای گیاهی چند برنامه داریم، ادامه داد: پیشنهاد داده ایم که حداقل دو واحد درسی طب سنتی و معرفی قابلیت های گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کروکولوم (برنامه آموزشی) همه گروه های پزشکی قرار گیرد.

خدادوست تاکید کرد: افرادی که می خواهند از این به بعد وارد عرصه پزشکی شوند باید با ظرفیت داروهای گیاهی آشنا باشند.

وی افزود: برنامه های بازآموزی و بسته های آموزشی نیز برای افرادی که قبل از این وارد حوزه پزشکی شده اند نیز در دست تهیه است تا ظرفیت داروهای گیاهی به آنان نیز در مدت کوتاهی شناسانده شود.

 

** طراحی برنامه آموزش مجازی داروهای گیاهی به پزشکان

معاون وزیر بهداشت گفت: آموزش ظرفیت داروهای گیاهی به پزشکان کاری سخت و زمانبر است زیرا اکنون بیش از 70 هزار پزشک عمومی و 120 هزار پزشک در رشته های گوناگون تخصصی فعالیت دارند که آموزش دادن به این حجم وسیع پزشکان در مدت کوتاه غیرممکن است.

خدادوست افزود: بنابراین برنامه آموزش مجازی داروهای گیاهی کوتاه مدت را برای پزشکان عمومی و کارشناسان مراکز بهداشتی و درمانی طراحی کردیم.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.