تعامل بیشتر تامین اجتماعی با داروخانه‌ها

سلامانه : دکتر سیدحمید خویی، رییس انجمن علمی داروسازان ایران در سیزدهمین همایش بزرگداشت روز داروساز با اشاره‌ به کاستی‌های پیش روی داروسازان و داروخانه‌ها در تعامل با سازمان تامین اجتماعی گفت: «در سال‌های گذشته، داروخانه‌ها پس از ماه‌ها مطالبات خود را از سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کردند و این دیرکرد پرداخت،‌ گاهی به 10 ماه هم می‌رسید اما خوشبختانه و در طی یک سال اخیر، ما شاهد تغییراتی در روند سیاست‌گزاری‌های سازمان‌های بیمه‌گر بوده‌ایم و در حال حاضر، مطالبات داروخانه‌ها در کمتر از یک یا دو ماه پرداخت می‌شوند؛ کاری که در 20 سال گذشته بی‌سابقه بوده است».

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر سیدتقی نوربخش هم یکی از مدعوین این همایش بود که سخنان خود را اینطور آغاز کرد: «همایش امسال در شرایطی برگزار شده که اگر نگاهی به دوازده دوره قبلی آن داشته باشیم، متوجه می‌شویم که رخدادهای جدیدی در طول یک سال گذشته در نظام سلامت کشور رخ داده است و این رخدادها می‌توانند نقطه عطف جدی در ایجاد تحولاتی مثبت در نظام سلامت باشند». مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد که ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت توسط رهبری در چهار بند ابلاغی که شامل تولید درمان، خرید خدمات درمانی  و صنعت دارویی کشور هم می‌شود، می‌تواند با نگاهی کارشناسانه، چالش‌ها و مشکلات پیش روی صنعت دارو و داروسازان را حل کند. »

وی افزود: «در طول یک سال گذشته حدود 10 هزار میلیارد تومان درآمد به بخش سلامت کشور تزریق شده که این مساله، کمک بزرگی به ارتقاء سطح خدمت‌رسانی در حوزه دارو و درمان کرده است». نوربخش در ادامه سخنان خود به این نکته هم اشاره کرد که سیاست‌های سازمان تامین اجتماعی به‌عنوان بزرگ‌ترین خریدار خدمات از جامعه پزشکی، می‌تواند تاثیر چشمگیری بر بازار دارو داشته باشد. «کمبود نقدینگی، افزایش قیمت ارز و تحریم‌ها باعث شده بود که ما در طول یکی دو سال گذشته با بحران دارو مواجه بشویم و دارو، به کالایی استراتژیک در کشور تبدیل بشود اما خوشبختانه با تزریق حدود 400 میلیارد تومان نقدینگی به بخش دارو، این مشکل مرتفع شد و داروخانه‌ها هم دیگر با مشکلات مربوط به دیرکرد پرداخت مطالبات خود مواجه نیستند». 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.