۶۰ درصد لبنیات‌ها در کشور بهداشتی هستند

سلامانه : معاون مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت گفت: 60 درصد لبنیات‌ها در کشور بهداشتی هستند و فرآورده‌های دامی سنتی باید ساماندهی شوند.

 به گزارش فارس ، سیدرضا غلامی ظهر امروز در نشست منطقه‌ای مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در این شهرستان اظهار داشت: بهداشت محیط مسئول کنترل عوامل محیطی است و به بیماری تب مالت از دو جنبه  اقتصادی و بهداشت عمومی باید نگاه کرد.

وی بیان داشت: رعایت موازین بهداشتی و نظارت بر آنها به عهده وزارت بهداشت است و این امر نشان‌دهنده این است که باید هماهنگی بین‌بخشی باشد که اگر این هماهنگی درست نباشد، مشکل ایجاد می‌شود و امروز شاهد این موضوع در کشور هستیم.

غلامی افزود: از سال 1388 تا سال 1392 در زمینه مبارزه با این بیماری‌ها یک سری سیاست‌هایی رخ داد که موجب کندی فعالیت‌ها شد و منابع برای بازرسی‌ها کاهش یافت.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین منبع پوشش فعالیت‌ها علاقه کارکنان است که با توجه به محدودیت‌ها تلاش‌ها کم می‌شود و ما باید به سمتی برویم که برنامه‌های مبارزه با بیماری افزایش یابد.

غلامی تصریح کرد: فعالیت بهداشت محیط، کنترل عوامل محیطی است که اگر به درستی انجام شود، نتیجه‌بخش هستند و باید بهداشت محیط نقطه‌ای از این مسیر را قطع کند تا عامل بیماری به میزبان نرسد که با اقدام عملی، منطقی و به‌موقع این عامل برگشت می‌خورد.

معاون مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت گفت: گروه‌های در معرض خطر معمولا دامداران، کشاورزان، کارکنان کشتارگاه‌ها، زنان خانه‌دار روستایی، مصرف‌کنندگان محصولات لبنی غیر پاستوریزه و ... هستند که باید این افراد شناسایی شوند.

وی با اشاره به اهمیت رعایت مسائل بهداشتی و کنترل عوامل محیطی در پیشگیری از اشاعه بیماری ادامه داد: بحث بهداشت محیط در دامداری‌ها بسیار مهم است و کشتارگاه‌ها هم در راستای مبارزه با بیماری همکاری لازم را با بهداشت محیط داشته باشند.

غلامی با بیان اینکه فرآورده‌های دامی و سنتی باید ساماندهی شوند، اظهار داشت: وظایفی که بهداشت محیط در بحث کنترل تب مالت دارد، نظارت و بازرسی دقیق بر کشتارگاه‌ها، قصابی‌ها، فروشگاه‌های لبنی غیر پاستوریزه و ... است و اصناف و افرادی هم که نظارت دارند باید آموزش لازم را ببینند.

وی با  بیان اینکه 60 درصد لبنیات‌های عرضه شده در کشور بهداشتی هستند، افزود: افزایش سطح آگاهی خانواده‌های روستایی و عشایری، تشدید نظارت‌ها در سطح عرضه و نظارت بر کارگاه‌های لبنی و ماست‌بندی از عوامل مهم در کنترل بیماری تب مالت است که باید برنامه‌ریزی لازم در این راستا انجام شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.